Przedmioty ogólnouniwersyteckie z pracownikami CAŚ

Zapraszamy studentów Uniwersytetu Warszawskiego do rejestracji na przedmioty ogólnouniwersyteckie prowadzone przez pracowników CAŚ UW. Będzie można na nich poznać tematy, którymi zajmują się oni w praktyce swojej pracy badawczej: archeologię królestwa Aksum w Etiopii, epoki prehistoryczne na Półwyspie Arabskim, a także podstawy statystki dla humanistów.

W semestrze zimowym 2021/22 prowadzone będą zajęcia z trzech przedmiotów. Wszystkie będą trwały po 30 godzin i mają się odbywać w trybie mieszanym. Na zajęcia można będzie się rejestrować od 13 września jako na przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne.

  • „Archaeology of ancient Ethiopia: the Aksumite culture and civilization”

Dr Michela Gaudiello specjalizuje się w archeologii Etiopii, kieruje badaniami CAŚ UW w regionie – bio

Opis zajęć (zajęcia anglojęzyczne): „The course aims to describe the evolution of the Ethiopian studies and archaeology, mainly focusing on Ethiopia’s northernmost region (Tigray), where the powerful kingdom of Aksum rose and developed. An introduction will briefly outline the Greek-Roman accounts on ancient Ethiopia, the arrival of the first European travellers, and also the scholarly explanations of the first connections between the ancient Aksumite and South Arabian kingdoms. The core of the course is the development of the Aksumite polity (c. 400 BC–AD 850), starting with its predecessors, till its collapse and the advent of the ‘Solomonic dynasty’ in 1270 AD.

By studying previous and current archaeological projects, we will analyse the Aksumite material cultures, architecture, exchange and trade links, inter-influences with coeval powers and we will also try and shed some light on the cultural connections between the Aksumites, the South Arabians and the Kushites in the Middle Nile Valley.”
Link do zajęć w USOS.

  • „Na południe od Mezopotamii. Archeologia Półwyspu Arabskiego w okresie epoki brązu i żelaza”

Dr Łukasz Rutkowski specjalizuje się w archeologii Zatoki Perskiej, Półwyspu Arabskiego i Mezopotamii, od wielu lat uczestniczy w badaniach w Omanie i Kuwejcie, wcześniej w Syrii – bio

Opis zajęć: „Półwysep Arabski i rejon Zatoki Perskiej nieodparcie kojarzą się z kolebką islamu, bezkresnymi pustyniami, wydobyciem ropy naftowej, a ostatnio także z nowoczesnymi miastami nad Zatoką Perską, stanowiącymi w ostatnich czasach atrakcyjny kierunek turystyczny. Wiedza o tym, że w czasach przedislamskich kwitła tam cywilizacja, rzadko dociera do opinii publicznej. Dzieje się tak też dlatego, że południowa Arabia pozostawała przez wiele lat na marginesie zainteresowania archeologii Bliskiego Wschodu. Z różnych względów sytuacja ta uległa w ostatnim czasie zmianie, dlatego niniejszy wykład ma na celu przybliżenie słuchaczom aktualnej wiedzy na temat problematyki archeologicznej tego regionu w okresie epoce brązu i żelaza.”
Link do zajęć w USOS

  • „Podstawy wnioskowania statystycznego z elementami R – zajęcia dla humanistów”

Dr Robert Mahler jest archeologiem i antropologiem, interesuje się wdrażaniem narzędzi informatycznych w bioarcheologii, zastosowaniem metod analizy statystycznej we wnioskowaniu – bio

Opis zajęć: „Zajęcia mają pomóc uczestnikom, studentom kierunków humanistycznych, w zrozumieniu co tak naprawdę robią używając metod statystycznych i w jaki sposób mogą interpretować otrzymane wyniki. Nacisk będzie położony na odpowiedni dobór lub ocenę próby, oraz na krytyczne podejście do wnioskowania statystycznego. Podstawą jego skuteczności jest zastosowanie metod prostych, ale w pełni rozumianych przez autora.

Wykorzystanie popularnego pakietu R, dostępnego za darmo, pozwoli na niemal całkowite uwolnienie się od formuł matematycznych, dla większości studentów stanowiących barierę nie do przebycia. Da im to również dobry punkt wyjścia do własnych poszukiwań, jako że pakiet ten znajduje zastosowanie w analizach o bardzo różnym stopniu komplikacji.”
Link do zajęć w USOS.