Media o nas

 • TVN24: „<<Zaskakujące odkrycie>> polskich archeologów. To najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej”

  Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej ma ponad 7 tys. lat. W Kuwejcie odkrył ją właśnie polsko-kuwejcki zespół archeologów. Ta budowla to ewenement, bo kolejna świątynia na tym obszarze jest młodsza o ponad dwa tysiące lat – uważają odkrywcy.
  2018-11-10 (TVN24)

 • Polskie Radio: „Sudan. Sukces polskich archeologów”

  W listopadzie archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczną w Sudanie badania na niespotykaną dotychczas skalę. Polscy naukowcy będą próbowali zrozumieć przyczyny radykalnych zmian prowadzących do upadku chrześcijańskiego Królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii. Projekt „UMMA”” dra Artura Obłuskiego doceniła Europejska Rada ds. Badań Naukowych i przyznała mu grant w wysokości prawie 1,5 mln euro.
  2018-10-21 (Polskie Radio)

 • Nauka w Polsce: „Archeolodzy odkryli monumentalną pradziejową budowlę w Armenii”

  Jedną z największych obecnie znanych pradziejowych konstrukcji z początków epoki żelaza, czyli sprzed ok. 3 tys. lat, w Armenii odkrył armeńsko-polski zespół archeologów w Metsamor. Być może budowla pełniła funkcję administracyjno-magazynową – przypuszczają naukowcy.
  2018-10-09 (PAP, Nauka w Polsce)

 • Polskie Radio: „Nubiologia – polska specjalność”

  Od czasu sensacyjnych odkryć prof. Michałowskiego w Faras, nasi archeolodzy cały czas są w awangardzie badań nad dziejami Nubii – krainy obejmującej obecny południowy Egipt i północny Sudan.
  Kilka dni temu dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego. Wyboru dokonano jednogłośnie podczas kongresu w Paryżu. Tę funkcję Polak będzie pełnił pierwszy raz od 50 lat, kiedy to przewodniczącym był prof. Kazimierz Michałowski.
  2018-09-28 (Polskie Radio)

 • Polityka.pl: „Starożytna Palmyra otwarta dla turystów już w 2019 r.?”

  Gotowa na gości? Zniszczone przez ISIS ruiny starożytnej Palmyry w Syrii mają być w przyszłym roku znów otwarte dla turystów. Czy ten pośpiech jest na miejscu i skąd turyści? (…) Prof. Tomasz Waliszewski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego, który w 2016 r. był wśród kilku Polaków na misji ratunkowej w Palmyrze, jest bardzo sceptyczny.
  2018-09-03 (Polityka.pl)

 • TVP Info: „Polscy archeolodzy odkryli starożytną osadę”

  Nieznane do tej pory starożytne mury zalegające pod ziemią, a także relikty świątyni zidentyfikowali w Jordanii, dzięki badaniom geofizycznym, polscy archeolodzy. Są to pozostałości osady istniejącej setki lat temu na przedmieściach Ammanu, dzisiejszej stolicy Jordanii.
  2018-07-31 (TVP Info/PAP)

 • PAP: „W Egipcie znaleziono szczątki… miniaturowego psa”

  W pierwszych wiekach naszej ery w Egipcie hodowano psy-miniatury. Potwierdziło to znalezisko szczątków maltańczyka, pochodzące niemal sprzed 2 tys. lat. Odkrywcy – archeolodzy z Polski – twierdzą, są to najstarsze szczątki należące do miniaturowych, rasowych czworonogów.
  2018-07-28 (PAP)

 • Rzeczpospolita: „Matematyka i archeologia: Królowa sprzyja poszukiwaczom”

  Polscy informatycy i archeolodzy stworzyli unikalny w skali światowej system cyfryzacji danych. Archeologia śródziemnomorska stoi na najwyższym światowym poziomie, jest wizytówką polskiej nauki. Podobny poziom osiągnęli polscy informatycy. Można się było spodziewać, że prędzej czy później przedstawiciele tych dwóch dyscyplin coś wspólnie zmajstrują. Właśnie do tego doszło.
  2018-07-19 (Rzeczpospolita)

 • PAP: „Polski egiptolog odkrył w świątyni Hatszepsut… sekretarza”

  Jedyne przedstawienia drapieżnego ptaka – sekretarza – znane ze starożytnego Egiptu pochodzą ze świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Odkrył je egiptolog z Polskiej Akademii Nauk dr Filip Taterka. Jego ustalenia potwierdzili ornitolodzy zajmujący się tym gatunkiem.
  2018-06-16 (PAP)

 • Interia: „Rytualne naczynia i czaszka byka. Odkrycia archeologów w Egipcie”

  „Rytualne naczynia i kompletną czaszkę byka wraz z rogami sprzed ok. 3,5 tys. lat odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk na terenie świątyni w Egipcie. Zabytki znajdowały się na dnie szybu. Archeolodzy uważają, że to depozyt związany z budową świątyni.”
  2018-05-25 (Interia/PAP)

 • Polsat News: Polscy archeolodzy odkryli nieznane inskrypcje hieroglificzne w Egipcie

  „Kilkadziesiąt nieznanych zapisków hieroglificznych odkryli polscy naukowcy na skałach w sąsiedztwie świątyni bogini Hathor w Gebelein w Środkowym Egipcie. Zapisane tam prośby o wstawiennictwo u bóstw wykonali pątnicy lub kapłani – uważają badacze.”
  2018-05-17 (Polsat News/PAP)

 • Polityka. Pomocnik Historyczny: Faraonowie. Ludzie-Bogowie-Historia: „Uczniowie Michałowskiego”

  „Pionierem i założycielem tzw. polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej był prof. Kazimierz Michałowski. To on rozpoczął badania na najważniejszych stanowiskach, dokonał wielu istotnych dla nauki odkryć i wychował uczniów, którzy kontynuowali rozpoczęte przez niego prace.”
  2018, kwiecień (Polityka, Pomocnik Historyczny 3/2018)

 • Canal+ Discovery. Misja Eksplorer 2, odc. 5: „Sudan – archeologia”

  „Codzienna praca badaczy, którzy wyruszyli w niedostępne zakątki świata, aby odkrywać sekrety Ziemi i naszej cywilizacji.”
  2018, Marzec (Canal+ Discovery)

 • Nauka w Polsce: „W Chartumie powstanie Polski Ośrodek Archeologiczny”

  „Prowadzenie badań naukowych oraz wsparcie logistyczne i organizacyjne polskich misji archeologicznych zapewni Polski Ośrodek Archeologiczny w Chartumie w Sudanie. Nowa placówka, należąca do Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, zostanie otwarta 27 lutego.”
  2018-02-20 (PAP Nauka w Polsce)

 • Gazeta Wyborcza: „Polacy przywrócili blask najświętszemu miejscu słynnej świątyni Hatszepsut w Egipcie. Już można je podziwiać”

  „Najtrudniej było zdjąć grubą warstwę mazistej sadzy pokrywającej wspaniałe, barwne reliefy sprzed 3500 lat. Ale udało się i od tej soboty można podziwiać sanktuarium Amona-Re, najważniejsze miejsce w świątyni w Deir el-Bahari. Polscy badacze i konserwatorzy przywracali mu świetność ponad 40 lat!”
  2017-12-09 (Gazeta Wyborcza)

 • Nauka w Polsce: „Kopia kaplicy grobowej faraońskiego dostojnika na wystawie w Warszawie”

  „Naturalnej wielkości makietę kaplicy grobowej egipskiego wezyra Merefnebefa, który służył na dworze dwóch faraonów Teti i Userkare ponad 4,2 tys. lat temu będzie można obejrzeć od 8 grudnia w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.”
  2017-12-01 (Nauka w Polsce)

 • Nauka w Polsce: „Zabytkowe sudańskie amfory na wino na wystawie w Poznaniu”

  „Amfory z terenu Sudanu, w których już ponad tysiąc lat temu przechowywano wino, można zobaczyć na czasowej wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu do 3 grudnia br.”
  2017-10-23 (Nauka w Polsce)

 • Reuters: „Palmyra statue damaged by Islamic State goes on display in Damascus”

  „A 2,000-year old statue badly damaged by Islamic State in Palmyra went on display on Sunday in Damascus after being restored. The Lion of Al-Lat statue was one of several ancient monuments damaged by Islamic State at Palmyra, the ancient city in central Syria which the jihadists have twice seized from government control during the six-year-long war.”
  2017-10-01 (Reuters)

 • Horyzonty: „Umma – po arabsku to wspólnota”

  „Gościem Beaty Jewiarz w Radiu dla Ciebie był dr Artur Obłuski – Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW. Jest pierwszym archeologiem w Polsce, który otrzymał najbardziej prestiżowy europejski grant na badania.”
  2017-09- 04 (Radio Dla Ciebie)

 • Polskie Radio: „Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii”

  „W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. – Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne – opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.”
  2017-09- 01 (Polskie Radio, Jedynka)

 • Ale Historia: „Faras, Stara Dongola – nikt nie miał takich odkryć jak my! Jak polscy archeolodzy szukali w Egipcie i Sudanie skarbów”

  „Holendrzy i Włosi odkopali w Nubii interesujące kościoły, ale nie tej miary co Faras. Dlatego Sudańczycy zaproponowali prof. Michałowskiemu wybór miejsca na kolejną misję. Postawił na Dongolę, stolicę chrześcijańskiego Królestwa Nubii. Prowadzimy tam badania do dziś. Z dr. hab. Stefanem Jakobielskim* rozmawia Beata Janowska”
  2017-08-28 (Gazeta Wyborcza, Ale Historia)