Anastasiia Stupko-Lubczynska wyróżniona „Antiquity Prize” 2023

Dr Anastasiia Stupko-Lubczynska z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała nagrodę „Antiquity Prize”. Została wyróżniona za artykuł z 2022 roku na temat organizacji pracy starożytnych egipskich artystów, którzy wykonali reliefy ścienne w kaplicy Hatszepsut w Deir el-Bahari.

„Antiquity”, dwumiesięcznik z kolekcji Cambridge Core wydawany przez Cambridge University Press jest jednym z wiodących czasopism archeologicznych na świecie. Artykuł dr Stupko-Lubczynskiej został wybrany przez redakcję i ciała doradcze czasopisma spośród około 80 artykułów dotyczących różnych zagadnień z zakresu światowej archeologii opublikowanych w 2022 roku. Dr Stupko-Lubczynska, poprzez drobiazgową analizę poszczególnych przedstawień, wykazała w nim, że artyści zdobiący świątynię Hatszepsut, kobiety faraona, byli zorganizowani w warsztaty, które opierały się na relacji mistrz-uczeń. „Analiza organizacji warsztatu artystów pozwala nam spojrzeć na kaplicę Hatszepsut jak na swoistą Kaplicę Sykstyńską starożytnego świata” – mówi dr Stupko-Lubczynska.

Dr Stupko-Lubczynska jest adiunktem w Zakładzie Studiów Afrykańskich Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Polską Ekspedycją Archeologiczną do Północnego Asasifu – Projekt Asasif jest też zastępczynią kierownika Polsko-Egipskiej Ekspedycji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Jej zainteresowania badawcze obejmują teksty religijne starożytnego Egiptu, architekturę i dekorację egipskich grobowców, a także także organizację pracy starożytnych egipskich artystów.

Nagroda „Antiquity Prize” przyznawana jest od 1994 roku dla uhonorowania i wsparcia autorów najlepszego artykułu w poprzednim roczniku „Antiquity”. Została ona stworzona w oparciu o założenie, że „coraz trudniej zdobyć fundusze na badania, niełatwo jest też znaleźć czas na pisanie, a naprawdę dobrze napisane teksty są ‘rzadkie i cenne, jak zawsze'”.

W poprzednim roku nagrodę „Antiquity Prize” otrzymali Ian Armit i David Reich. Wszystkie nagrodzone artykuły można przeczytać w otwartym dostępie.

Stupko-Lubczynska, A. (2022). Masters and apprentices at the Chapel of Hatshepsut: Towards an archaeology of ancient Egyptian reliefs. Antiquity, 96(385), 85-102. doi:10.15184/aqy.2021.103

Abstrakt: „Ancient art is typically studied in terms of its aesthetic or historical value. This article presents an alternative approach, examining ancient Egyptian wall reliefs from a chaîne opératoire perspective. The reliefs assessed here adorn the walls of the Chapel of Hatshepsut at Deir el-Bahari in Thebes. The analysis reveals, for the first time, the sequence of the artists’ work, from the initial preparation of the wall surface to the master sculptor’s final touches. This enables a reconstruction of the ergonomic organisation of the work, distinguishing the contributions of individual hands and revealing often intangible phenomena, such as master-apprentice interactions. A similar approach may be useful when examining carved reliefs in other parts of the world.”