Marta Mierzejewska – biografia naukowa

• Mgr Marta Mierzejewska

ORCID iD iconorcid.org/0000-0003-3355-2189

Zainteresowania badawcze:

• technologia i produkcja ceramiki
    • ceramika islamska z obszaru Syrii, Iraku i Zatoki Perskiej
    • handel morski w Zatoce Perskiej w okresie islamskim
    • osadnictwo wczesnoislamskie w Dolinie Eufratu
Kariera zawodowa

Wykształcenie

2007–2010 Studia licencjackie w Zakładzie Wschodu Starożytnego, na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizacja: asyriologia. Temat pracy licencjackiej: „Bogowie „Igigu i Anunna(ku) w Mezopotamii”

2007–2009 Studia magisterskie w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizacja: archeologia Bliskiego Wschodu. Temat pracy magisterskiej: „Misy abbasydzkie z Bidżanu (Irak)”

2003–2007 Studia licencjackie w Instytucie Archeologii, Uniwersytet Warszawski, Specjalizacja: Archeologia Bliskiego Wschodu, Temat pracy licencjackiej: „Przedstawienia zwierząt na ceramice Niniwa 5 i Ceramice Szkarłatnej”

Stanowiska i funkcje

2010-2020 Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

2009 Wolters Kluwer Polska – Assistant Product Manager (Segment Zdrowie & Edukacja) odpowiedzialna za marketing i organizację szkoleń dla nauczycieli i personelu medycznego

2008 Staż studencki w Zakładzie Bliskiego Wschodu w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego; opiekun stażu prof. P. Bieliński

Projekty badawcze

2017–2020 UGZAR Project (kierownik projektu prof. R. Koliński) – opracowanie ceramiki islamskiej

2017 Saruq al-Hadid, Dubaj (ZEA) – projekt wykopaliskowy, stanowisko metalurgiczno-osadnicze; jako ceramolog i dokumentalista

2013, 2015–2019 Fajlaka, Archaeological Research Project (Kuwejt); jako ceramolog

2011–2020 Osadnictwo wczesnoislamskie na wyspie Bijan (Irak) – badania archiwalne, opracowanie materiału z wykopalisk

2010 Polsko–kuwejcka misja archeologiczna w północnym Kuwejcie, stanowisko Bahra 1; jako archeolog

2005–2009 Polsko-syryjska misja archeologiczna w Tell Arbid (Syria); jako archeolog, rysowniczka, asystetka ceramologa

Inne doświadczenia archeologiczne

2004, 2005 Wykopaliska w Truszkach Zalesiu, Polska; praktyki studenckie

Bibliografia naukowa

2021 Mierzejewska, M., Evidence for local, regional and interregional exchange networks on Failaka: Some remarks on late Islamic pottery from Kharaib al-Dasht. Arab Arch Epig. https://doi.org/10.1111/aae.12192

2019 Mierzejewska M., Pottery, fishermen and the Gulf trade. Preliminary Results of Four Seasons of Kuwaiti-Polish Excavations on Failaka Island. In S.A.H. Shebab, K. Pieta, M. Ruttkay & B. Kovár (eds.), Proceedings of the International Conference: Archaeology of Jazīrat Faylakā and Kuwaiti coast — current research, Nitra 6–8. (pp. 169–180), Nitra–Kuwait City: VEDA, Publishing House of the Slovak Academy of Sciences Institute of Archaeology, Slovak Academy of Sciences, National Council for Culture, Arts and Letters

2019 Mierzejewska, M., Islamic harbour in Kharaib al-Dasht Bay? Some remarks on the pottery collection from the Underwater Survey along the coast of Failaka Island, in: A. Pieńkowska, D. Szeląg, I. Zych (eds), Stories told around the fountain. Papers offered to Piotr Bieliński on his 70th Birthday, (pp. 479–495), Warszawa: PCMA, WUW.

2019 Mierzejewska, M., Hearths, ovens and fishery: Kharaib al‐Dasht as a case of Late Islamic fishing village (Jazirat Faylaka). Arab Arch Epig. 30, 263–279. https://doi.org/10.1111/aae.12125

2018 Pieńkowska, A., Mierzejewska, M., Late Islamic fishing industry in the Gulf: the case of Kharaib el-Desht, Jazīrat Faylakā, PSAS 48, 269-278.

2016 Mierzejewska, M., Some remarks on the stone vessels from the Islamic layers on Bijan Island, Polish Archaeology in the Mediterranean 25, 799–808.

2015 Mierzejewska, M., appendix: Kharaib El-Desht 2013: The Pottery. Preliminary Report, Polish Archaeology in the Mediterranean 24/1, 571–578.

2014 Mierzejewska, M., Abbasid basins from Bijan Island, Polish Archaeology in the Mediterranean 23/1, 643–662.

Inne

2018 Mierzejewska, M., General characteristics of the 2018 ceramic assemblage [w:] A. Pieńkowska (red.) Kharaib el-Desht – Final Progress Report 2018, 14-21 [Raport wewnętrzny dla Kuwejckiego Departamentu Starożytności];

2017 Mierzejewska, M., Pottery and small finds. [w:] A. Pieńkowska (Ed.), Final progress report on fourth campaign of Joint Kuwaiti-Polish Archaeological Mission at Kharaib el-Desht Site on Failaka Island (Kuwait). 19.03–30.04.2017, 7-30 [Raport wewnętrzny dla Kuwejckiego Departamentu Starożytności];

2016 I. Zych, we współpracy z M. Mierzejewską, Ł. Rutkowskim, A. Szymczak, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Raport Roczny 2015, Warszawa: PCMA

2016 Mierzejewska, M., Pottery and small finds, w: A. Pieńkowska, Preliminary Results of the Third Season of the Joint Kuwaiti-Polish Excavations at Kharaib Desht (2016), 30–44 (raport dla Kuwejckiego Departamentu Starożytności)

2015 Mierzejewska, M., Pottery and Small Finds, w: A. Pieńkowska (red.), Kuwaiti–Polish Archaeological Mission in Kuwait, Failaka Archeological Research Project – comparative study of the settlement patterns on Failaka Island. Investigations of Kharaib el-Desht Settlement Complex. Final Report (raport dla Kuwejckiego Departamentu Starożytności)

2013 Mierzejewska, M., Pottery and Small Finds from Kharaib el-Desht, w: A. Pieńkowska (red.), Kuwaiti–Polish Archaeological Mission in Kuwait. Archeological Research Project – comparative study of the settlement patterns on Failaka Island. Final Progress Report Season 2013 (raport dla Kuwejckiego Departamentu Starożytności)