Raport Roczny 2015

 • Raport Roczny Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa: PCMA, 2016

  Warszawa 2016
  ISBN 978-83-942288-2-8
  Strony 118
  Oprawa miękka

  Przedstawiono w nim działalności Centrum na przestrzeni roku 2015. Można się z niego dowiedzieć, czym zajmuje się nasza instytucja: od zadań administracyjnych związanych z obsługą kilkudziesięciu misji terenowych, poprzez pracę Stacji Badawczej w Kairze, a także naszą działalność popularyzacyjną i publikacyjną, aż po prowadzone przez Centrum projekty badawcze i indywidualne projekty naukowe naszych pracowników.

  A po co Centrum Raport roczny, tłumaczy w przedmowie Dyrektor Centrum, dr hab. Tomasz Waliszewski:
  „Przygotowaliśmy raport roczny, ponieważ mamy wiele do opowiedzenia. Chcemy pokazać zasięg aktywności naszej instytucji, zwłaszcza chronologiczny, obejmujący czasy od prehistorii aż po średniowiecze, ale też geograficzny. Ekspedycje Centrum obecne są nad Nilem, Morzem Czerwonym i Morzem Śródziemnym, ale też na pustyniach Półwyspu Arabskiego czy w górach Zakaukazia.

  Pragniemy zwrócić uwagę na złożoność podejmowanych działań i rozległość problemów badawczych. Dzisiejsza archeologia jest bowiem przedsięwzięciem implikującym udział wielu specjalistów z dziedzin odległych, wydawałoby się, od nauk historycznych. Współczesny archeolog używa narzędzi i metod rozwijanych przez nauki przyrodnicze i społeczne, by skuteczniej rekonstruować życie człowieka w przeszłości, ale też lepiej zabezpieczać odkrywane relikty.

  Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego jest instytucją badającą przeszłość człowieka we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, Afryce północno-wschodniej oraz w regionach sąsiednich, w oparciu o materialne ślady pozostawione przez minione cywilizacje. Jest bez wątpienia największą polską instytucją archeologiczną prowadzącą badania terenowe poza granicami Polski. Nasza aktywność obejmuje obecnie 33 projekty realizowane na 21 stanowiskach archeologicznych oraz ponad 500 badaczy angażujących się rokrocznie w projekty badawcze w 11 krajach. Nasza aktywność obejmuje również konserwację dziedzictwa kulturowego krajów goszczących nasze ekspedycje.”

  Pliki do pobrania:
  Full Text (PDF)