Seminarium „Archeoorientalistyki”: Znaczenie gryzoni w kulturze starożytnego Egiptu

6 maja odbędzie się seminarium archeoorientalistyczne, podczas którego mgr Weronika Kul opowie o gryzoniach w kulturze starożytnego Egiptu. 

Abstrakt: Celem referatu będzie zaprezentowanie znaczenia myszy oraz ryjówek w wierzeniach i praktykach starożytnych Egipcjan od Starego Państwa do Okresu Grecko-Rzymskiego. W źródłach ikonograficznych można odnaleźć wizerunki oraz nawiązania do bóstwa z głową myszy lub ryjówki, ewoluujące od staroegipskich Tekstów Piramid po Księgę Umarłych. Gryzonie były związane z nocnymi aspektami bóstwa solarnego, będąc dla zmarłego przewodnikami po Zaświatach i stanowiąc jego ochronę po śmierci. Należy przy tym zaznaczyć, że kult solarny był dla Egipcjan niezwykle ważny, ponieważ symbolizował władzę królewską. Króla postrzegano jako żywe wcielenie Horusa.

Biorąc pod uwagę znaleziska archeologiczne, w tym odkrycia w grobowcach Neferinpu i Waha, ujawnia się najprawdopodobniej intencjonalne pochówki gryzoni, odzwierciedlające ich symboliczne znaczenie. Te odkrycia sugerują, że gryzonie odgrywały rolę zarówno w wierzeniach, jak i w życiu codziennym, symbolizując przede wszystkim odrodzenie oraz ochronę. Ponadto, gryzonie były wykorzystywane w egipskiej medycynie oraz rytuałach magicznych, a różne odniesienia można znaleźć w takich źródłach jak Papirus Ebersa i Hearsta. Myszy i ryjówki pełniły istotną rolę w kulturze starożytnych Egipcjan. Konieczne są jednak dalsze badania, aby w pełni zrozumieć ich znaczenie, zwłaszcza w okresie Starego Państwa.

Seminarium odbędzie się w poniedziałek 6 maja o godzinie 17.00.
Chętni do udziału w seminarium proszeni są o wysłanie maila na adres: archeoorientalistyka@uw.edu.pl, nie później niż do 6 maja o godz. 15:00.

Czytaj więcej na temat projektu „Archeorientalistyka”.