Rafał Czerner (1958–2024)

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu prof. dr. hab. inż. arch. Rafała Czernera. Był architektem i badaczem architektury antycznej, a Jego zainteresowania badawcze obejmowały architekturę współczesną, średniowieczną, starożytną oraz konserwację stanowisk archeologicznych.

Profesor Czerner był wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie kierował Katedrą Historii Architektury Sztuki i Techniki. Był także aktywnym członkiem Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów, absolwentem kursów w Międzynarodowym Ośrodku Studiów dla Poprawy i Rozwoju Metod Konserwacji Dziedzictwa Kultury (ICCROM).

Brał udział w wielu ekspedycjach archeologiczno-konserwatorskich na całym świecie, m.in. w Egipcie, Macedonii, Bułgarii, Peru i Boliwii. Z ekspedycjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego pracował w Egipcie od 1986 roku, przez ponad 10 lat uczestnicząc w badaniach nad świątynią Totmesa III w Deir el-Bahari, a także w misji konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut. Od 1996 roku pracował w Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej w Marina el-Alamein, w latach 2012–2018 stojąc na czele tej ekspedycji.

Rodzinie i najbliższym Zmarłego składamy kondolencje.

Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek, 10 maja o godz. 11.30 w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu (ul. Bujwida 51).