Podczas pierwszego październikowego Seminarium PCMA Rosemarie Klemm przedstawi wykład na temat badań, które prowadziła wraz z Dietrichem Klemmem na temat „Starożytnego wydobycia złota na wschodnich pustyniach Egiptu i Nubii/Sudanu”.
Rosemarie i Dietrich Klemm zidentyfikowali ponad 200 nieznanych wcześniej złóż złota w trakcie licznych ekspedycji terenowych prowadzonych na przestrzeni kilku dekad. Przebadali je zarówno pod względem geologicznym, jak i archeologicznym. Odkryte artefakty wykorzystali nie tylko do wyjaśnienia metod wydobycia i obróbki metalu, ale także aby uzyskać wgląd w życie dawnych górników.
Abstrakt: „Złoża złota eksploatowane w Egipcie i sąsiedniej Nubii (Sudan) w czasach starożytnych znajdują się na wschód od Nilu i są głównie związane z żyłami kwarcowymi.
Nubia, szczególnie bogata w złoża złota, była z tego m.in. powodu podbijana przez starożytnych Egipcjan. Od czasów Starego Państwa (ok. 2600 p.n.e.) w Nubii zaświadczone jest wydobycie złota pod kontrolą Egipcjan. We wczesnym okresie Nowego Państwa (ok. 1500 r. p.n.e.) wydobycie złota osiągnęło maksimum, o czym świadczy choćby obfitość egipskich złotych przedmiotów z tego okresu.
Miejsca wydobycia znajdowały się głównie w górach. Złotonośny kwarc musiał być pozyskiwany pod ziemią lub w otwartych wykopach, a następnie wysyłany do dalszej obróbki. Inna metoda pozyskiwania złota była o wiele bardziej wydajna: złotonośne kawałki kwarcu, powstałe w wyniku erozji w wadi (sezonowych koryt rzecznych), były zbierane przez setki robotników, a następnie przetwarzane. Nazywamy to „.
Rosemarie Klemm współpracuje z Instytutem Egiptologii i Koptologii na Uniwersytecie Ludwiga-Maximiliana (LMU) w Monachium. W ciągu ostatnich 40 lat jej prace archeologiczne koncentrowały się na eksploatacji zasobów naturalnych w różnych częściach Egiptu, począwszy od czasów faraońskich. Wraz z nieżyjącym już Dietrichem Klemmem, geochemikiem i mineralogiem, wieloletnim współpracownikiem LMU, zgromadzili unikalną kolekcję skał z Doliny Nilu i Pustyni Wschodniej. Jest ona obecnie przechowywana w British Museum w Londynie i stanowi znaczącą petrograficzną bazę referencyjną wykorzystywaną w badaniach nad sztuką egipską. W ciągu ostatnich dziesięcioleci ta para badaczy zrealizowała również znaczące projekty terenowe dotyczące wydobycia złota w górach Pustyni Wschodniej.
Seminarium odbędzie się online na platformie Zoom 1 października 2021 r. o godz. 11.00. Aby otrzymać link, prosimy napisać do dr. Mariusza Gwiazdy (m.gwiazda2(at)uw.edu.pl).
Link do nagrania seminarium zamieszczonego na kanale PCMA UW w serwisie YouTube.