Po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat polski uczony został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego. Pierwszym był profesor Kazimierz Michałowski, który założył Towarzystwo podczas pierwszego kongresu nubiologicznego w Warszawie w 1972 roku.
Dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego został wybrany na przewodniczącego Towarzystwa podczas Kongresu nubiologicznego w Paryżu jednogłośną decyzją międzynarodowego grona badaczy zajmujących się starożytną Nubią (dziś Egipt i Sudan).
– „Choć jest to sukces indywidualny, nie byłby on możliwy bez ogromnej pracy polskich badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu i Muzeów Archeologicznych w Poznaniu i w Gdańsku, Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, czy ostatnio Uniwersytetu Wrocławskiego.” – mówi dr Obłuski. Intensywność i rezultaty polskich prac widać było wyraźnie w programie paryskiego kongresu, w którym pojawiło się ponad 20 badaczy z Polski, w tym dwaj uczeni z Uniwersytetu Warszawskiego zaproszeni do wygłoszenia referatów plenarnych.
– „Badania nad Afryką północno-wschodnią, a Sudanem w szczególności, są jedną z tych dyscyplin w humanistyce, gdzie znajdujemy się bez przerwy w awangardzie. Uniwersytet Warszawski jest najsilniejszym centrum badań nad Nubią na świecie, zostawiając w tyle także uczelnie amerykańskie, czy czołowe uniwersytety europejskie.” – podkreśla dr Obłuski, który kieruje projektem „UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city” wyróżnionym prestiżowym grantem ERC (Europejskiej Rady ds. Badań).
Biogram dr Artura Obłuskiego