Jubileuszowa edycja “International Conference for Nubian Studies” w 2022 r. odbędzie się w Warszawie

Podczas 14. Międzynarodowej Konferencji Nubiologicznej (International Conference for Nubian Studies) w Paryżu zapadła decyzja, że wyróżnienie w postaci organizacji kolejnej edycji przypadnie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Będzie to rok jubileuszowy, bo w 2022 roku minie 50 lat od pierwszego kongresu, który również odbył się w Warszawie. Jak powiedział dr Artur Obłuski, p.o. dyrektora CAŚ UW, który w 2018 r. został prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego – „W każdej dyscyplinie naukowej, to wyróżnienie takie, jak organizacja finałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej, czy też może bardziej na czasie – w siatkówce. No i jest to klamra spinająca powstanie Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego w 1972 roku, którego pierwszym prezydentem został profesor Kazimierz Michałowski”.

Konferencja organizowana jest co cztery lata, poczynając od 1972 roku – pierwsza odbyła się właśnie z inicjatywy prof. Michałowskiego. Przywilej jej goszczenia przypadł Uniwersytetowi Warszawskiemu również w 2006 roku. Kongres skupia archeologów, epigrafików, historyków, a także innych naukowców zajmujących się zarówno starożytną, jak i współczesną historią Sudanu, Nubii i Egiptu, od czasów prehistorycznych po XIX wiek.