Seminarium PCMA: Zróżnicowanie warstw kulturowych w Świątyni B6 w Mustis

W pierwszy dzień marca odbędzie się seminarium PCMA, podczas którego dr Jakub Mosiejczyk (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego) opowie o zróżnicowaniu warstw kulturowych w Świątyni B6 w Mustis w referacie pt. „Characteristics of the cultural stratification at Temple B6 in Mustis, Roman Tunisia.”

Badania realizowane są w ramach projektu „Tunezyjsko–Polska Misja Archeologiczna w Mustis (el-Krib), Tunezja” przez CAŚ UW, Uniwersytet Warszawski i  Institut National du Patrimoine, pod kierownictwem dr hab. prof. UW Tomasza Waliszewskiego (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego) oraz dr Jamel’a Hajji (Institut National du Patrimoine). Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki: (AFRIPAL) 2020/37/B/HS3/00348.

Abstrakt: „Polsko-Tunezyjska Misja Archeologiczna w Mustis (el-Krib, Tunezja) od 2018 roku prowadzi prace wykopaliskowe w obszarze antycznego miasta i w jego wiejskim zapleczu. W ostatnich sezonach badawczych kompleksowo rozpoznano stratygrafię obszaru rzymskich świątyń odsłaniając najstarsze nawarstwienia archeologiczne od okresu Numidyjskiego po przekształcenia z okresu późnego antyku. Omówione zostaną główne fazy procesów urbanizacji na podstawie stratygrafii. Wnioski zostaną odniesione do głównych wydarzeń historycznych i dyskusji o transformacji miast Afryki Prokonsularnej w okresie rzymskim.”

Seminarium odbędzie się w trybie zdalnym w piątek 1 marca 2024 r. o godzinie 14:00 na platformie Zoom. Aby otrzymać link prosimy pisać na adres pcma@uw.edu.pl