María Eugenia Aubet Semmler (1943–2024)

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w sobotę 17 lutego 2024 roku zmarła profesor María Eugenia Aubet Semmler. Była wieloletnią dyrektorką hiszpańskich wykopalisk w Tyrze w Libanie oraz wybitną specjalistką w badaniach fenicko-punickich.

Profesor emeritus, M.E. Aubet była kierowniczką Katedry Prehistorii na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie oraz założycielką Laboratorium Archeologii w tej samej instytucji. Miała za sobą znakomitą karierą akademicką i badawczą. Za swój wkład w naukę prof. Aubet otrzymała znaczące wyróżnienia: w 2005 r. od Generalitat de Catalonia za promocję badań naukowych, w 2009 r. Medal Narcis Monturiol oraz Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes przyznany przez hiszpańską Radę Ministrów w 2019 r.

Prof. Aubet była wybitnym autorytetem w zakresie studiów fenicko-punickich i protohistorii basenu Morza Śródziemnego. Kierowała licznymi projektami badawczymi finansowanymi przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury i Nauki, osiągając wyniki na  najwyższym poziomie.

Profesor Aubet była kierowniczką istotnych projektów wykopaliskowych na obu krańcach Morza Śródziemnego. Badania osady i nekropoli Setefilla (Sewilla) ujawniły wgląd w starożytną kulturę tartezjańską (IX-VIII wiek p.n.e.) i okresu orientalizującego (VIII-V wiek p.n.e.) w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. W Maladze, na stanowiskach Las Chorreras i Cerro del Villar jej badania odkryły ślady dwóch najważniejszych osad fenickich w zachodniej części Morza Śródziemnego. Także badania nekropoli z epoki żelaza na stanowisku al-Bass w Tyrze (Liban) dostarczyły cennych informacji na temat praktyk pogrzebowych Fenicjan w tym okresie. Badania współprowadzone od niedawna z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego na akropolu w Tyrze przyniosły nowe, istotne informacje o bogatej przeszłości tego ważnego fenickiego miasta, uważanego za pierwowzór wielu innych osad w basenie Morza Śródziemnego.

Poza pracami terenowymi, profesor Aubet była też aktywna na niwie publikacji, wnosząc znaczący wkład w literaturę naukową. Była autorką licznych artykułów i dwóch przełomowych prac: „The Phoenicians and the West: Politics, Colonies and Trade” (II wydanie., Cambridge University Press, 2008) oraz „Commerce and Colonization in the Ancient Near East” (Cambridge University Press, 2013). Profesor Aubet była wybitnym autorytetem dla wielu osób ze świata nauki.

Niech spoczywa w pokoju.

Francisco J. Núñez Calvo
i zespół libańsko-hiszpańsko-polskiej
ekspedycji archeologicznej w Tyrze (Liban)