Warsztaty „The Ocean Below: Human Experiences and Material Culture of Freediving across Time and Space”

W czwartek 7 grudnia w ramach Seminarium PCMA odbędą się warsztaty pt. „The Ocean Below: Human Experiences and Material Culture of Freediving across Time and Space” zorganizowane przez Mari Yamasaki (CAŚ UW) oraz Emilia Rodríguez-Álvareza (Universidade de Vigo). Wystąpią na nim specjaliści z różnych dyscyplin zainteresowani tematyką morza i interakcji między ludźmi a głębinami morskimi.

Abstrakt: „Ludzie nurkowali ze sprzętem i bez pomocy urządzeń technicznych od czasów prehistorycznych; pewne nowe dowody sugerują, że nurkowanie mogło nie być tylko domeną naszego gatunku, lecz że nawet neandertalczycy nie postrzegali powierzchni morza jako bariery dla swoich poczynań. Swobodne nurkowanie w poszukiwaniu pereł, koralowców i gąbek jest dobrze poświadczone w Zatoce Perskiej już w trzecim tysiącleciu p.n.e., i było również znane w basenie Morza Śródziemnego, obu Amerykach i Azji. Kontakt ze światem podwodnym nie był wyłącznie domeną poławiaczy pereł. Rybacy i mieszkańcy wybrzeży mogli doświadczać nurkowania częściej niż nam się wydaje, a budowniczowie portów mogli potrzebować kompetencji związanych z pracą pod wodą, a malarze i poeci zapożyczali obrazy świata podwodnego do swoich dzieł. Ale jakie mamy dowody na te starożytne praktyki? W jaki sposób, jako archeolodzy, możemy podjąć temat interakcji między człowiekiem a wodną otchłanią?

Od dawna nużącym argumentem przemawiającym za tym, by nie zajmować się tą kwestią, był brak dowodów – zwłaszcza materialnych – oraz przekonanie, że interakcje te zapewne zatrzymywały się na powierzchni morza. My się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że dowody istnieją i należy je umieścić we właściwym kontekście, przeformułować lub po prostu spojrzeć na nie z perspektywy wody. Niniejsze warsztaty gromadzą ekspertów z wielu dyscyplin i o różnych specjalizacjach, których łączy jeden wspólny element: zainteresowanie morzem i złożonymi sposobami, na jakie ludzie wchodzili i nadal wchodzą w interakcje z jego głębinami. Analizując dane z perspektywy interdyscyplinarnej – od fizjologii człowieka po etnografię i archeozoologię – mamy nadzieję ustanowić punkt odniesienia dla obecnych i przyszłych badań nad przestrzenią podwodną jako miejscem działań człowieka w przeszłości”.

Program warsztatów: PDF

Warsztaty odbędą się 7 grudnia 2023 r. w godzinach 9:00–17:30. W wydarzeniu można wziąć udział zdalnie – na platformie Zoom. Zainteresowanych prosimy o wysłanie maila na adres: pcma@uw.edu.pl

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach grantu Polonez BIS 2021/43/P/HS3/01355, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 945339 w ramach działań „Marie Skłodowska-Curie”.

Czytaj więcej na temat projektu “Underwater realms. Concepts of underwater spatiality in the ancient Eastern Mediterranean”: link