Projekt: Underwater realms. Koncepcje przestrzenności podwodnej w starożytnej wschodniej części Morza Śródziemnego

  • Kierowniczka projektu:
    dr Mari Yamasaki

    Dane kontaktowe: m.yamasaki@uw.edu.pl

    Czas trwania:

    styczeń 2023–grudzień 2024

    Kwota:

    PLN 743 905

    Finansowanie:

    Grant Polonez BIS 2021/43/P/HS3/01355; projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 945339 w ramach działań „Marie Skłodowska-Curie”

    Financing institution logo

    POLONEZ BIS logo

  • UnReal: Underwater realms. Koncepcje przestrzenności podwodnej w starożytnej wschodniej części Morza Śródziemnego

    Słowa kluczowe: archeologia śródziemnomorska; archeologia kognitywna; archeologia sensoryczna; epoka brązu; epoka żelaza

    Projekt ten ma na celu zbadanie koncepcji przestrzenności podwodnej we wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego w 2 i 1 tysiącleciu p.n.e. Rozważy poznawczy i empiryczny wymiar przestrzeni podwodnych, zarówno rzeczywistych, jak i wyobrażonych, przechodząc do analizy i (re-)interpretacji znanych opisów podwodnych scenerii. Z jednej strony będzie więc oceniał pisemne i obrazowe świadectwa o nurkach, a z drugiej podwodną ikonografię i kulturę materialną, w szczególności przedstawienia morskiej fauny i podwodnych krajobrazów.

    Pierwszym celem projektu jest zrozumienie, w jaki sposób konstruowano koncepcję przestrzeni podwodnych, zarówno w domenie podwodnej, jak i w odniesieniu do świata lądowego. Drugim celem jest zrozumienie, w jaki sposób faktyczne doświadczenia z nurkowania są wplecione do starożytnych narracji opowiadających o świecie podwodnym. Wreszcie, z metodologicznego punktu widzenia projekt ma na celu połączenie analizy źródeł archeologicznych i tekstowych z podejściem wywodzącym się z nauk kognitywnych. Będzie to możliwe dzięki zharmonizowaniu wizji rzeczywistych i wyobrażonych przestrzeni podwodnych za pomocą narzędzi oferowanych przez psychologię poznawczą i filozofię. Umożliwi to wejrzenie w niezbadany dotąd obszar studiów starożytniczych. Projekt stanowi pierwszą próbę zrozumienia postrzegania morza w starożytnych kulturach śródziemnomorskich z uwzględnieniem pełnej, trójwymiarowej perspektywy.

    Wydarzenia związane z projektem:

    7 grudnia 2023: Warsztaty ‘The Ocean Below: Human Experiences and Material Culture of Freediving across Time and Space,’ współorganizowane z dr. Emilio Rodríguez-Álvarezem (UVigo) w ramach Seminariów PCMA (Link).

    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:

    22–26 stycznia 2024: gościnne wykłady na temat współczesnej teorii i metod archeologicznych na Uniwersytecie w Grazu: „Cognitive and sensory archaeology”; „New Materialisms and flat ontological approaches to the archaeological record.”

    30 sierpnia–2 września 2023: wykład “Miniature anchors, fishing weights… or both?” podczas European Association of Archaeologists Annual Meeting (EAA), Queen’s University, Belfast (UK).

    22–26 maja 2023: wykład pt.“Like fish in the water. Fish representations as means to understand spatial concepts” at the 13th International Congress on the Archaeology of the Ancient Near East (ICAANE). University of Copenhagen i online.

    23 marca 2023: Seminarium PCMA: „Underwater realms – imagining and conceptualizing the sea as a 3D space”

    Publikacje:

    2024 Yamasaki, M. Bronze Age Stone Anchors as Material Metaphors: Applying Conceptual Blending Theory to Investigate Their Symbolic Value. J Archaeol Method Theory. https://doi.org/10.1007/s10816-024-09642-z

    Polecane linki