Projekt: Rola wydobycia miedzi w kształtowaniu osadnictwa na terenie płn. Omanu w epoce brązu

• Kierowniczka projektu:
    dr Agnieszka Pieńkowska

Dane kontaktowe: a.pienkowska@uw.edu.pl

Współpracownicy:
    • Prof. Barbara Woronko – geolog – Wydział Geologii UW
    • Prof. Krzysztof Bukowski – geolog – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
    • Dr Hubert Kiersnowski – geolog – Polski Instytut Geologiczny w Warszawie
    Finansowanie:

Uniwersytet Warszawski, Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, POB IV: Nowe Idee 3B; grant no. BOB 622-321/2023

Czas trwania:

sierpień 2023–sierpień 2024

Kwota:

PLN 84 346

• Rola wydobycia miedzi w kształtowaniu osadnictwa na terenie północnego Omanu w epoce brązu. Archeologiczne i geologiczne badania w górskim regionie Qumayrah

słowa kluczowe: Oman,  Magan, metalurgia, epoka brązu

Projekt dotyczy problemu rozwoju i organizacji siatki osadniczej w Omanie w epoce brązu, czyli w okresie istotnych zmian społeczno-ekonomicznych, kulturowych i osadniczych. Opanowanie przez mieszkańców tego regionu umiejętności wydobycia i przetwórstwa miedzi niewątpliwie odegrało kluczową rolę w tym procesie. Oman czyli starożytna kraina Magan był wówczas głównym eksporterem tego cennego surowca do Mezopotamii, Doliny Indusu i Iranu. Klinowe inskrypcje władców mezopotamskich oraz liczne dokumenty administracyjne dają wgląd w skalę tego handlu i w strategiczne znaczenie tej krainy dla całego regionu Zatoki Perskiej. Jednak obraz jaki wyłania się z mezopotamskich źródeł pisanych jest jednostronny i ukazuje Magan z perspektywy dalekich sąsiadów i partnerów handlowych lub rywali w walce o cenne surowce. Nie pozwala on na zrozumienie sposobu w jaki funkcjonowała i jak zorganizowana była siatka osadnicza w nowej sytuacji gospodarczej.

Badanie tego zagadnienia w projekcie opiera się na wszechstronnej analizie małych osad, tworzących podstawę tego sprawnie funkcjonującego przez kilkaset lat systemu. Badania będą prowadzone w ścisłej współpracy archeologów z geologami w górskim regionie Qumayrah w płn. Omanie, leżącym u zbiegu ówczesnych ważnych szlaków komunikacyjnych gdzie zlokalizowane zostały też wychodnie miedzi.

Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    Publikacje:

Polecane linki