Dolina Qumayrah

Ayn Bani Saida

Omańsko-Polska Misja Archeologiczna w Dolinie Qumayrah
    Omani-Polish Archaeological Mission – the Qumayrah Valley Project

W wyniku wstępnych badań powierzchniowych zarejestrowano na terenie doliny Qumayrah kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych o różnej chronologii, od epoki kamienia po czasy nowożytne. Badania archeologiczne koncentrowały się początkowo na trzech z nich:

QA 1: cmentarzysko kultury Umm an-Nar
    QA 2: obozowisko neolityczne
    QA 3: osada z epoki brązu i żelaza, wieś z okresu późnoislamskiego

Północny Oman
    Góry Hadżar
    Gubernatorstwo az-Zahira, wilajet Dank

2015–

Badania powierzchniowe, wykopaliska

Kierownik projektu: Piotr Bieliński, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
Kierownicy podprojektów:
– Osadnictwo z epoki brązu – Piotr Bieliński, CAŚ UW
– Osadnictwo z epoki żelaza – Agnieszka Pieńkowska, CAŚ UW
– Cmentarzyska z epoki brązu – Łukasz Rutkowski, CAŚ UW
– Prehistoria doliny Qumayrah – Marcin Białowarczuk, IA UW

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Sułtanatu Omanu

W lutym 2019 roku Narodowe Centrum Nauki przyznało grant na projekt prof. Piotra Bielińskiego złożony przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w konkursie Harmonia 10: „Rozwój osadnictwa w epoce brązu i żelaza w górach północnego Omanu” (2018/30/M/HS3/00635).

Opis stanowiska i badań

Obszar koncesji obejmuje pozostałości archeologiczne znajdujące się wzdłuż ponad dziesięcio kilometrowej długości, L-kształtnego obniżenia pomiędzy masywami górskimi wchodzącymi w skład łańcucha Jebel Hadjar. Na styku dwóch dolin górskich znajduje się wieś Qumayrah, od której pochodzi nazwa badanego mikroregionu. Na dwóch krańcach terenu koncesji znajdują się mniejsze osiedla, Al-Ayn Bani Saidah (na południu) oraz Bilt (na wschodzie).

Na jesieni 2015 roku został przeprowadzony krótki rekonesans archeologiczny, w wyniku którego sporządzono wstępną inwentaryzację archeologiczną terenu rejestrując obecność stanowisk archeologicznych pochodzących z kilku tysiącleci – od epoki kamienia po okres islamski – i różnych typów, od obozowisk prehistorycznych, przez stanowiska grobowe, po osady i budowle wieżowe. W samym najbliższym sąsiedztwie wsi Ayn Bani Saidah znajdują się stanowiska wszystkich wymienionych typów.

Kompleksowe badania tak rozmaitych pozostałości wymagały wyodrębnienia podprojektów koncentrujących się na poszczególnych zagadnieniach. W roku 2016 rozpoczęto wykopaliska w ramach odrębnych kierunków badawczych na trzech stanowiskach w sąsiedztwie wioski Al-Ayn Bani Saidah: na stanowisku cmentarnym z wczesnej epoki brązu (QA 1), obozowisku neolitycznym (QA 2), a także na stanowisku osadniczym z epok żelaza i brązu (QA 3).

Inne materiały na temat misji:
Sezon po sezonie – Newsletter PCMA:
Doniesienia medialne:

maj 2019: Polacy na Bliskim Wschodzie (Radio Dla Ciebie)
luty 2019: Grant Harmonia na badania Centrum w Omanie (CAŚ UW)
luty 2018: Oman wyrósł na palmach daktylowych (Polskie Radio Jedynka)
styczeń 2018: Ancient settlements unearthed in Qamira (Oman Daily Observer)
styczeń 2018: Three important archaeological sites unearthed in Oman (Times of Oman)
czerwiec 2016: Launch of the first Polish archaeological project in Oman (Science in Poland)
czerwiec 2016: Polscy archeolodzy badają grobowce w Omanie (Rzeczpospolita)
czerwiec 2016: Grobowce sprzed 5 tys. lat (Polskie Radio Jedynka)
maj 2016: Ruszył pierwszy polski projekt archeologiczny w Omanie (Nauka w Polsce)