Projekt: Interdyscyplinarne badania substancji zapachowych z Fenicji w okresach hellenistycznym i wczesnorzymskim

• Kierownik projektu:
    dr Urszula Wicenciak-Núñez

Dane kontaktowe: u.wicenciak@uw.edu.pl

Współpracownicy:
    • dr Michał Krueger, Wydział Archeologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza
    • dr Violeta Moreno Megías, Universidad de Sevilla, Departamento de Prehistoria y Arqueología
    • dr hab. Monika Badura, Wydział Biologii, Uniwersytet Gdański
    • dr Benjamin Stern, Department of Archaeology, University of Bradford
    • prof. Maha Masri, Faculty of Letters and Human Sciences, Lebanese University
    Finansowanie:

Uniwersytet Warszawski, Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, POB IV: Nowe Idee 3B; grant no. PSP: 501-D353-20-4004310

Czas trwania:

czerwiec 2023–kwiecień 2024

Kwota:

PLN 76 413

Financing institution logo

• Interdyscyplinarne badania substancji zapachowych z Fenicji w okresach hellenistycznym i wczesnorzymskim. Identyfikacja organicznej zawartości w unguentaria i amphoriskoi produkowanych w Tyrze

Słowa kluczowe: Fenicja, Tyr, okresy hellenistyczny i wczesnorzymski, ceramiczne unguentaria i amphoriskoi, Phoenician Semi-Fine Ware (PSFW), analizy pozostałości organicznych (ORA), chromatografia gazowa ze spektrometrią masową (GC-MS), archeologia sensoryczna, perfumowane substancje organiczne, perfumy, olejki zapachowe, wonności

Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy o jednym z elementów ‚luksusowej’ i sakralnej strefy życia mieszkańców Fenicji w okresie hellenistycznym i wczesnorzymskim, jakimi były zapachowe substancje organiczne przechowywane w naczyniach ceramicznych (unguentaria i amphoriskoi). Projekt skupi się na tyryjskich naczyniach z grupy Phoenician Semi-Fine Ware z Akropolu w Tyrze, nekropoli w Sydonie, Agory w Paphos oraz Olbii nad Morzem Czarnym. Analizowane będą pozostałości organiczne zachowane w ściankach naczyń. Użycie chromatografii gazowej ze spektrometrią masową (GC-MS) umożliwi poznanie składu chemicznego i identyfikację składników.

Oczekiwane wyniki pozwolą dowiedzieć się: po pierwsze, o rodzaju wonności, ich właściwościach i zastosowaniu; po drugie, czy rodzaj zawartości miał związek z morfologicznym i chronologicznym zróżnicowaniem naczyń; po trzecie, jaką rolę mogła odgrywać zawartość w obrzędach związanych z niedawno odkrytą świątynią na Akropolu w Tyrze oraz w obrządku pogrzebowym (Sydon); po czwarte, zweryfikować jakie rodzaje substancji były eksportowane oraz zająć stanowisko w debacie dotyczącej sprzecznych opinii na temat wykorzystania tego typu naczyń w handlu (Paphos, Olbia).

Grafika: Fresk przedstawiający dziewczynę nalewającą perfumy, Villa della Farnesina w Rzymie, I wiek n.e. Obecnie w Palazzo Massimo (Na koncesji Ministerstwa Kultury – Rzymskie Muzeum Narodowe//Su concessione del Ministero della cultura – Museo Nazionale Romano)

Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    Publikacje:

Polecane linki