Seminarium PCMA: Bir Umm Fawakir, a Byzantine period gold mining town

Kolejne wystąpienie na Seminarium PCMA wygłosi dr Carol Meyer. Jej wystąpienie stanowi kontynuację wątku eksploatacji zasobów naturalnych Pustyni Wschodniej w starożytność poruszanego na poprzednich seminariach. Tym razem przyjrzymy się bliżej funkcjonowaniu osady i zwyczajom mieszkańców bizantyjskiego Bir Umm Fawakir. Stanowisko to, badane między 1992 a 2000 r., jest jednym z lepiej rozpoznanych ośrodków wydobycia złota we wschodnim Egipcie

Abstrakt: Bir Umm Fawakhir to duży ośrodek wydobycia złota w V-VI wieku n.e., w okresie bizantyńskim. Leży w centralnej części egipskiej Pustyni Wschodniej, około 5 km od Wadi Hammamat. To niezwykle dobrze zachowane stanowisko było badane przez ekspedycję Instytutu Orientalnego Uniwersytetu w Chicago w latach 1992-2000. Zinwentaryzowano wówczas 237 konstrukcji w Głównej Osady w wąskiej dolinie oraz 14 peryferyjnych skupisk ruin. Natrafiono także na studnie, strażnice i kopalnie. Wykopaliska były bardzo ograniczone, ale przyniosły wiele informacji na temat życia w starożytnym mieście. Wydobycie złota było bardzo trudne; występuje ono w żyłach kwarcowych w granicie. Pozyskanie złota wymagało więc wydobycia go z twardej skały, redukcji rudy, płukania i skomplikowanego, wieloetapowego procesu wytapiania z ołowiem. Ponadto, w Bir Umm Fawakir jak i w pobliskim Wadi el-Sid znaleziono także pozostałości z czasów Nowego Państwa, okresu ptolemejskiego i rzymskiego.

Dr Carol Mayer przez większość swojej kariery archeologicznej związana była z Instytutem Orientalnym na Uniwersytecie w Chicago. Prowadziła wykopaliska w Meksyku, Jordanii, Syrii, Egipcie i Sudanie. Jej badania koncentrują się na dalekosiężnym handlu. Obecnie przygotowuje do publikacji korpus szklanych znalezisk z wykopalisk w Akaba (Jordania).

Seminarium odbędzie się online na platformie Zoom we czwartek 3 marca 2022 r. o godz. 14.00.

Aby otrzymać link, prosimy pisać do dr. Mariusza Gwiazdy na adres m.gwiazda2@uw.edu.pl

Nagranie seminarium jest dostępne na kanale CAŚ UW na YouTube.