Seminarium PCMA: Caričin Grad – Krajobraz wczesnobizantyjskiego miasta

W cyklu Seminariów PCMA zapraszamy na wykład dr. Vujadina Ivaniševića z Instytutu Archeologii Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk w Belgradzie pt. „Caričin Grad (Justiniana Prima): The Landscape of an Early Byzantine City”. Seminarium odbędzie się w formie zdalnej.

Justiniana Prima jest jednym z niewielu nowo ufundowanych w VI wieku założeń miejskich w świecie bizantyjskim. Badania archeologiczne w tym miejscu stanowią podstawowe źródło wiedzy o myśli urbanistycznej u schyłku starożytności. Dlatego jest to ważny punkt odniesienia dla badań stanowiska Marea w Egipcie, odsłanianego przez ekspedycję CAŚ UW i Wydziału Archeologii UW, które zostało wzniesione w tym samym czasie.

Abstrakt: „Przez długi czas, Caričin Grad (dziś w Serbii) był uważany za miasto ograniczone do Akropolu, Górnego i Dolnego Miasta, i tak był przedstawiany w różnych publikacjach związanych z jego urbanistyką. Dzięki nowym metodom badań geofizycznych i LiDAR-owi udało się wykryć wiele nowych budowli.

Caričin Grad oferuje szerokie możliwości badania systemu fortyfikacji i urbanistyki wczesnobizantyjskiego miasta, ponieważ miejsce to i jego najbliższe otoczenie nie zostały ponownie zasiedlone po ich opuszczeniu na początku VII wieku. W krajobrazie nadal widoczne są ślady licznych murów otaczających miasto, pozostałości kościołów należących do małych wiosek, a nawet klasztorów, a także rozwinięty system obronny z szeregiem fortyfikacji wzniesionych w jego pobliżu.”

Seminarium odbędzie się on-line na platformie Zoom w piątek, 25 lutego 2022 r., o godz. 11.00.

Aby uzyskać link, prosimy pisać na adres: m.gwiazda2@uw.edu.pl