Seminarium PCMA: Badania na Akropolu w Tyrze w sezonie 2021

Prezentacje z cyklu Seminarium PCMA kontynuowane są w lutym tego roku wykładem: „The 2021 campaign of archaeological excavations on the Acropolis of Tyre. The Roman temple compound”, który przedstawi Dr. Francisco J. Núñez, jeden z kierowników projektu.

Abstrakt: „Seminarium przedstawia wstępne wyniki ostatniej kampanii wykopalisk na Akropolu w Tyrze, w Libanie, oraz perspektywy na przyszłość projektu, który jest wynikiem współpracy Generalnej Dyrekcji Starożytności Libanu, Uniwersytetu Pompeu Fabra w Barcelonie oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomimo skomplikowanej natury stanowiska, podczas ostatniej kampanii w tym sektorze starożytnej wyspy zidentyfikowano pozostałości świątyni zbudowanej w czasach rzymskich i połączonego z nią kompleksu urbanistycznego. O monumentalnym charakterze tego zespołu świadczy skala elementów architektonicznych, usytuowanie świątyni na podium oraz droga procesyjna z portykiem, która prowadziła do jej wejścia. Ponadto, obecność w okolicy innego sanktuarium wzmacnia tezę o sakralnym charakterze tego monumentalnego kompleksu.

Istnienie tych konstrukcji pozostało do tej pory niezauważone, tymczasem są one świadectwem długotrwałości funkcji religijnej w tej części wyspy. Sektor ten był cmentarzyskiem we wcześniejszych fazach późnej epoki brązu, zawiera pozostałości, również monumentalnej, bazyliki z okresu bizantyjskiego, katedry krzyżowców, a obecnie związany jest ze współczesnym cmentarzem muzułmańskim.”

Seminarium odbędzie się online na platformie Zoom w czwartek, 17 lutego 2022 r., o godz. 11.00.

Aby uzyskać link, prosimy pisać na adres: pcma@uw.edu.pl

Czytaj więcej na temat badań w Tyrze.