5 konferencja „Sudan Studies” odbędzie się w Warszawie

W Warszawie odbędzie się piąta edycja konferencji „Sudan Studies”. To międzynarodowe spotkanie naukowe co roku jest organizowane w innym kraju prowadzącym badania w tej części Afryki.

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet w Durham, zaś jej warszawską edycję współorganizuje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Na realizację tego wydarzenia i przygotowanie publikacji pokonferencyjnej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało fundusze w ramach programu „Doskonała nauka” (umowa numer DNK/SP/465612/2020).

Gospodarzem pierwszej konferencji, w 2017 roku, był Uniwersytet w Durham, a głównym organizatorem dr Samantha Tipper. Ta instytucja, jak i dr Tipper są też współorganizatorami kolejnych wydarzeń z tej serii. W 2018 roku gospodarzem był Uniwersytet w Cambridge, a w 2019 roku Uniwersytet w Oksfordzie. W 2020 roku konferencja była planowana na Uniwersytecie w Neapolu. Ze względu na sytuację spowodowaną przez COVID-19, wydarzenie zostało anulowane.

Konferencja Sudan Studies będzie okazją do wymiany doświadczeń naukowych oraz zapoznania się z najnowszymi wynikami badań. – Do uczestnictwa w konferencji, obok archeologów zapraszamy: też etnologów, antropologów fizycznych, chemików, geografów, językoznawców, konserwatorów oraz specjalistów z innych dziedzin zajmujących się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowych dawnych oraz obecnych mieszkańców terytorium Sudanu – mówi dr Mariusz Drzewiecki z CAŚ UW, który zajmuje się koordynacją przygotowań do wydarzenia.

Konferencja sprzyjać będzie zapoznawaniu się z najnowszym podejściem do prehistorii oraz historii regionu, unikatowymi stanowiskami archeologicznymi i metodami prac naukowych, artefaktami pozyskanymi w trakcie badań, a także z fachowymi relacjami badaczy pracujących w tej części Afryki. Ponadto celem konferencji jest integracja międzynarodowego środowiska naukowców. Będzie to czas na rozważania nad obecnie prowadzonymi projektami oraz przestrzeń dla pomysłów na przyszłe inicjatywy badawcze.

Konferencja odbędzie się 4 września 2021 roku. Propozycje wystąpień można przesyłać poprzez stronę rejestracji.

Informacje na temat poprzednich edycji konferencji oraz aktualności można znaleźć na fanpage’u konferencji na FB i koncie konferencji na TT.

Pobierz Call for Papers (PDF).