Wystawa z okazji 100 lat archeologii na Uniwersytecie Warszawskim

Na dziedzińcu przed Dawną Biblioteką Uniwersytecką odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Magna Scientia Antiquitatis. 100 lat archeologii na Uniwersytecie Warszawskim” poświęconej badaniom archeologicznym prowadzonym na całym świecie przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego.

W dniu 2 września 2020 r. o godz. 12 zgromadzonych gości powitał prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, który wyraził swoje uznanie dla osiągnięć archeologów pracujących na UW, a związanych z Instytutem (od 1 września – Wydziałem) Archeologii oraz z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej. Podkreślił rozpoznawalność badaczy z UW nie tylko na Bliskim Wschodzie lecz i na wszystkich kontynentach. Wyraził również gotowość wspierania działalności i promowania sukcesów środowiska archeologicznego.

„Warto być z archeologami. Pokazują piękno przeszłości i piękno historii”

– powiedział Rektor Nowak.

Dr hab. Bartosz Kontny, dziekan nowopowstałego Wydziału Archeologii oraz dr hab. Krzysztof Jakubiak, ustępujący dyrektor Instytutu Archeologii podziękowali władzom UW za nieustające wsparcie.

Z ramienia CAŚ UW przemawiał prof. Piotr Bieliński, przewodniczący Rady Naukowej CAŚ UW. Przytoczył dzieje rozwoju Centrum, które to w momencie swego powstania 60 lat temu koordynowało działania polskich archeologów w Egipcie, Sudanie, Syrii i na Cyprze, a obecnie prowadzi już badania w 15 krajach.

Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przy wsparciu finansowym w ramach programu Niepodległa. W trakcie wernisażu dyrektor MUW, dr hab. Hubert Kowalski przybliżył nieszablonowy charakter tej ekspozycji.

Pierwsza część wystawy mieści się na Krakowskim Przedmieściu, w okolicach bramy głównej Uniwersytetu, dzięki czemu jest dostępna szerokiemu gronu odbiorców bez ograniczeń godzinowych. Prezentuje ciekawostki z badań archeologicznych wszystkich jednostek Uniwersytetu Warszawskiego: Instytutu Archeologii (obecnie Wydziału Archeologii), Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej oraz Ośrodka Badań Prekolumbijskich. Spośród projektów CAŚ przedstawionych zostało kilkanaście stanowisk położonych w Egipcie, Sudanie, Syrii, Libanie, na Cyprze i w Kuwejcie. Jedną z prezentowanych ciekawostek jest geneza logotypu CAŚ, który opiera się na wizerunku lwa z płaskorzeźby odkrytej w Palmyrze.

Druga część ekspozycji poświęcona jest historii badań i ulokowana została w Dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej, trzecia natomiast w Szkole Głównej, czyli w siedzibie Wydziału Archeologii, prezentuje kolekcje dydaktyczne.

Wystawa potrwa do listopada, jednak, jak zapowiedział Dyrektor MUW, jest tylko pierwszą częścią większego projektu, którego kolejny etap będzie można obejrzeć 11 listopada br.