Dolina Qumayrah

Ayn Bani Saida

Omańsko-Polska Misja Archeologiczna w Dolinie Qumayrah
    Omani-Polish Archaeological Mission – the Qumayrah Valley Project

W wyniku wstępnych badań powierzchniowych zarejestrowano na terenie doliny Qumayrah kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych o różnej chronologii, od epoki kamienia po czasy nowożytne. Badania wykopaliskowe i sondażowe odbywały się dotychczas na kilku z nich:

QA 1: cmentarzysko kultury Umm an-Nar (badania w latach 2016–2018)
    QA 2: obozowisko neolityczne (badania w latach 2016–2017)
    QA 3: osada z epoki brązu i żelaza (badania w latach 2016–2019), wieś z późnego okresu islamskiego
    QA 4: wieża z epoki brązu (okres Umm an-Nar; badania w 2019 r.)
    QA 6: obozowisko neolityczne (badania w 2016 r.)
    QA 12: neolityczny ślad osadniczy (badania w 2017 r.)
    QA 20: osada z epoki żelaza (badania w 2022 r.)
    QA 21: osada z epoki żelaza (badania w 2021 r.)

QB 2: osada z epoki brązu (okres Umm an-Nar; badania w 2022 r.), system pól z późnego okresu islamskiego
    QB 6: wieża z epoki brązu (okres Umm an-Nar; badania w 2023 r.), system pól

Północny Oman
    Góry Hadżar
    Gubernatorstwo az-Zahira, wilajet Dank

2015–

Badania powierzchniowe, wykopaliska

Kierownik projektu: Piotr Bieliński, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
Kierownicy podprojektów:
– Cmentarzyska z epoki brązu – Łukasz Rutkowski, CAŚ UW
– Prehistoria doliny Qumayrah – Marcin Białowarczuk, WA UW

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Sułtanatu Omanu

W lutym 2019 roku Narodowe Centrum Nauki przyznało grant na projekt prof. Piotra Bielińskiego złożony przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w konkursie Harmonia 10: „Rozwój osadnictwa w epoce brązu i żelaza w górach północnego Omanu” (2018/30/M/HS3/00635).

Opis stanowiska i badań

Obszar koncesji obejmuje pozostałości archeologiczne znajdujące się wzdłuż L-kształtnej doliny o długości ponad 10 km leżącej między masywami górskimi wchodzącymi w skład łańcucha Jebel Hadjar. Na środku tego obszaru znajduje się wieś Qumayrah, od której pochodzi nazwa badanego mikroregionu. Na dwóch krańcach terenu koncesji znajdują się mniejsze osiedla, Ayn Bani Saidah (na południu) oraz Bilt (na północnym wschodzie).

Na jesieni 2015 roku został przeprowadzony krótki rekonesans archeologiczny, w wyniku którego sporządzono wstępną inwentaryzację archeologiczną terenu rejestrując obecność stanowisk pochodzących z kilku tysiącleci – od późnej epoki kamienia po okres islamski – i należących do różnych typów, od obozowisk prehistorycznych, przez stanowiska grobowe, po osady i budowle wieżowe. W samym najbliższym sąsiedztwie wsi Ayn Bani Saidah znajdują się stanowiska wszystkich wymienionych typów.

Kompleksowe badania tak rozmaitych pozostałości wymagały wyodrębnienia podprojektów koncentrujących się na poszczególnych zagadnieniach. W roku 2016 rozpoczęto wykopaliska w ramach odrębnych kierunków badawczych na trzech stanowiskach w sąsiedztwie wioski Al-Ayn Bani Saidah: na stanowisku cmentarnym z wczesnej epoki brązu (QA 1), w obozowisku neolitycznym (QA 2), a także na stanowisku osadniczym z epok żelaza i brązu (QA 3). Kolejne badania objęły również wolnostojącą wieżę z okresu Umm an-Nar (QA 4) oraz osadę z epoki żelaza (QA 21). Prowadzono też rozpoznawcze prace na kilku innych stanowiskach w okolicy kompleksu osadniczego wokół Ayn Bani Saidah.

Inne materiały na temat misji:
Sezon po sezonie – Newsletter PCMA:

luty 2024: Nowe odkrycia ekspedycji CAŚ UW w Omanie
marzec 2023: Dwa granty IDUB Nowe Idee dla badaczek z CAŚ UW
grudzień 2022: Two new archaeological sites in the Hajar Mountains excavated by Omani-Polish team
wrzesień 2022: Mały grant CRAC dla Łukasza Rutkowskiego
maj 2022: Wykopaliska w Omanie zapraszają studentów
styczeń 2022: Wieże, miedź i plansza do gry – nowe odkrycia CAŚ UW w Omanie
lipiec 2021: Oferta wykopalisk dla studentów
marzec 2019: Wykopaliska w Omanie – nabór dla studentów
luty 2019: Grant Harmonia na badania Centrum w Omanie
listopad 2015: Archeologiczny projekt terenowy w Omanie