Warsztaty w Kairze na temat zagrożeń dla dziedzictwa Sudanu

W siedzibie UNESCO w Kairze odbyły się warsztaty pod tytułem: „Update on Crisis Response, Risk Mitigation and First Aid for Sudan’s Heritage”.  Wśród ich organizatorów byli: Emergency Response Committee – Cairo Office, National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan (NCAM), UNESCO, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Section Française de la Direction des Antiquités du Soudan (SFDAS).

Wydarzenie było poświęcone zagrożeniom, na jakie jest narażone dziedzictwo kulturowe Sudanu podczas trwającego tam konfliktu zbrojnego. Konflikt w Sudanie wybuchł 15 kwietnia 2023 roku, tak więc warsztaty odbywały się bezpośrednio po pierwszej rocznicy rozpoczęcia działań wojennych.

Warsztaty były podzielone na dwie części. W dniach 16–17 kwietnia 2024 r. odbyła się część otwarta. W ciągu dwóch dni obrad specjaliści z Sudanu oraz zaproszeni naukowcy z innych krajów raportowali działania mające na celu monitorowanie oraz zabezpieczanie dziedzictwa kulturowego Sudan podjęte od początku konfliktu zbrojnego. Część zamknięta miała miejsce w dniu 18.04.2024. Tego dnia ustalano plan działań na kolejne sześć miesięcy.

Zobacz program spotkania (PDF).

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, którego ekspedycje pracowały w Sudanie od ponad 60 lat, było reprezentowane przez dr. Mariusza Drzewieckiego, który przed rozpoczęciem konfliktu prowadził prace w Soba – średniowiecznej stolicy królestwa Alwy. Ruiny tej metropolii znajdują się w centralnym Sudanie, na obrzeżach Chartumu czyli na terenach objętych działaniami wojennymi od samego początku konfliktu.

W obradach uczestniczyła również dr hab. Dobrochna Zielińska z Wydziału Archeologii UW, która jest członkinią Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Kampanii na rzecz utworzenia Muzeum Nubii w Asuanie i Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Kairze.