Dwa projekty CAŚ UW nagrodzone w 9. edycji Małych Grantów CRAC

W rozstrzygniętej w lutym 9. edycji Małych Grantów CRAC (Center for Research on Ancient Civilisations) zdobyli dofinansowanie dwaj pracownicy CAŚ UW. Jeden grant jest przeznaczony na przygotowanie publikacji, drugi zaś na organizację sesji konferencyjnej.

Dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski kończy prace nad publikacją wyników swoich wykopalisk w rzymskim forcie na stanowisku Gonio w Gruzji. Wydanie książki Apsaros. Roman fort on the coast of Colchis zostanie dofinansowane dzięki Małemu Grantowi CRAC. Czytaj więcej na temat Gonio-Apsaros (link).

Dr Paweł Lech otrzymał grant na projekt Organizacja sesji poświęconej rozwiązaniom bazodanowym wykorzystywanym w badaniach stanowisk archeologicznych w ramach międzynarodowej konferencji Computer Applications and Quantitative Methods in Archaeology 2023. W trakcie sesji omawiane będą rozwiązania bazodanowe wykorzystywane w badaniach archeologicznych prowadzonych między innymi na Cyprze (Nea Pafos), w Egipcie (Marea), Włoszech (zespół stanowisk z Sardynii), Grecji (zespół stanowisk mykeńskich z centralnej Grecji), Sudanie (Stara Dongola) oraz w trakcie badań wraków antycznych statków odkrywanych we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Każdy z wybranych do przedstawienia systemów bazodanowych cechuje się dużą unikatowością. Grupy badaczy z różnych jednostek naukowych (między innymi: University of Lund, National Institute of Art History in Paris, École française d’Athènes czy CAS UW) mierzyły się z bardzo podobnym wyzwaniem. Korzystały one jednak ze zróżnicowanych rozwiązań cyfrowych – przetwarzały zarówno istniejące już systemy i dostosowywały je do potrzeb ekspedycji archeologicznych, jak i przy wsparciu specjalistów IT tworzyły całkowicie nowe programy. Dzięki takiemu doborowi referatów w trakcie sesji przedstawione zostaną bardzo odmienne podejścia i rozwiązania, dla tak naprawdę dotyczące jednego problemu – przechowywania i udostępniania dużych zbiorów informacji archeologicznych. Dodatkowo w ramach sesji przedstawiony zostanie referat prezentujący rozwiązanie bazodanowe zaprojektowane dla Polskiej Misji Archeologicznej w Nea Pafos. Wykorzystuje ono system Arches przygotowany przez The Getty Conservation Institute. Projekt będzie omawiany przez dr. Pawła Lecha (CAŚ UW), dr. Łukasza Miszka (CAŚ UW/UJ) oraz Wojciecha Ostrowskiego (Wydział Geodezji i Kartografii PW) – tytuł wystąpienia: MA-P vs. Arches. An open source data management platform for MA-P project Nea Paphos, Cyprus.

Małe Granty CRAC mają na celu wspieranie aktywności naukowej i upowszechnianie wyników badań nad starożytnością na UW. Wsparcie przeznaczone jest dla działań, które w wymierny sposób przyczynią się do lepszej jakości badań i publikacji starożytniczych i umocnienia kontaktów zagranicznych oraz pozycji międzynarodowej UW. Konkursy ogłaszane są cztery razy do roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej CRAC.