W wydawnictwie Peeters ukazała się druga część publikacji „Old Dongola: Development, Heritage, Archaeology. Fieldwork in 2018–2019”. Jest to zarazem szósty tom serii „Polish Publications in Mediterranean Archaeology”. Tak, jak i poprzednie opublikowano go w wolnym dostępie.
Tom poświęcony jest prezentacji materiału pochodzącego z prac terenowych projektu “UMMA: Urban Metamorphosis of the Community of a Medieval African Capital City” kierowanego przez dr. hab. Artura Obłuskiego w ramach grantu Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). Prace w Starej Dongoli odbyły się przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu DIALOG oraz Qatar-Sudan Archaeological Project.
- Artur Obłuski and Dorota Dzierzbicka (eds), Old Dongola: Development, Heritage, Archaeology. Fieldwork in 2018–2019. Vol. 2: Material Studies (=Polish Publications in Mediterranean Archaeology 6), Leuven–Paris–Bristol: Peeters Publishers
Autorami rozdziałów poświęconych poszczególnym kategoriom zabytków są członkowie ekspedycji finansowanej z grantu ERC UMMA, w tym wielu pracowników CAŚ UW. W tomie omówiona jest ceramika (Anna Wodzińska, Katarzyna Danys), fajki do palenia tytoniu (Katarzyna Danys, Maciej Wyżgoł), plecionkarstwo (Magdalena Warowna), zabytki skórzane i drewniane (Angela Cervi) i rozmaite ozdoby osobiste (Joanna Then-Obłuska). Badania nad tym materiałem zabytkowym w kontekście gospodarstwa domowego i życia codziennego mieszkańców miasta podsumowują redaktorzy tomu Artur Obłuski i Dorota Dzierzbicka.
Zobacz też tom 1 : Old Dongola: Development, Heritage, Archaeology. Fieldwork in 2018–2019 poświęcony pracom terenowym.
Wydawnictwo Peeters ma długą tradycję publikacji wysokiej jakości literatury naukowej m.in. w dziedzinie egiptologii i archeologii. Seria Polish Publications in Mediterranean Archaeology (PPMA) założona w 2020 roku służy prezentacji badań prowadzonych przez CAŚ UW i jego partnerów.
Informacje o kolejnych pozycjach w serii PPMA można znaleźć na podstronie Książki na naszej stronie internetowej i na stronie wydawnictwa Peeters.
Publikacja w wolnym dostępie była możliwa dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka”.
Zdjęcie okładkowe: Mateusz Rekłajtis