Konferencja „Polacy na Bliskim Wschodzie” 2022

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji archeologicznej „Polacy na Bliskim Wschodzie” organizowanej wspólnie przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Wydział Archeologii UW. W trakcie konferencji odbędą się dwa panele tematyczne, oba poświęcone zagadnieniom związanym z antycznym kamieniarstwem, oraz sesja generalna prezentująca rezultaty prac terenowych oraz badań nad zagadnieniami szczegółowymi.

Tegoroczna edycja będzie miała formę hybrydową: dwa pierwsze dni (8-9 czerwca) odbędą się online, zaś w piątek 10 czerwca zapraszamy na Wydział Archeologii UW (sala 2.10) lub online. Wszystkie wystąpienia podczas tegorocznej konferencji przedstawione będą w języku angielskim.

Pierwszy dzień konferencji (środa 8 czerwca) rozpocznie Panel 1: „Deciphering ancient stonecutters: archaeology of the masons’ marks” omawiający metodyczne aspekty badań nad znakami kamieniarskimi, techniczne zagadnienia związane z tymi badaniami oraz architektoniczne rekonstrukcje wykonane w oparciu o znaki kamieniarskie.

W drugiej części dnia rozpocznie się Panel 2: „Marble use, trade and distribution in the Eastern Mediterranean during Late Antiquity”. Jest on poświęcony marmurom w późnym antyku, a obejmować będzie bardzo szeroki zakres regionalny, poczynając od Grecji, przez Jordanię aż po Egipt. W trakcie panelu, którego druga część odbędzie się we czwartek 9 czerwca, zaprezentowanych zostanie 16 referatów o zróżnicowanej tematyce obejmującej m.in. studia nad konkretnymi formami obiektów, dekoracją budynków, a także archeometryczne badania nad pochodzeniem marmuru oraz z zakresu wtórnego wykorzystania tego surowca. Jest to wyjątkowy zestaw referatów, wypełniający istotną lukę w badaniach nad marmurami po okresie rzymskim.

We czwartek rozpocznie się też Sesja Generalna, podczas której prezentowane będą rozliczne tematy, od epigrafiki, poprzez badania bioantropologiczne, po zastosowanie technik obrazowania satelitarnego.

W piątek, 10 czerwca, w trybie hybrydowym odbędą się sesje poświęcone wynikom badań na Półwyspie Arabskim, w południowym Kaukazie oraz Lewancie. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału osobiście!

Konferencja jest dostępna dla wszystkich chętnych. Link Zoom można otrzymać po wcześniejszej rejestracji za pomocą formularza Google.

  • Program (PDF)
  • Abstrakty (PDF)