Nagrania z konferencji „Polacy na Bliskim Wchodzie” 2021 dostępne w YouTube

Zapraszamy na nasz kanał w serwisie YouTube, gdzie organizatorzy konferencji on-line „Polacy na Bliskim Wschodzie” 2021 udostępnili część wystąpień z tegorocznego międzynarodowego panelu zatytułowanego Between courte durée and moyenne durée. Transition in the archaeology of Hellenistic and Roman Cyprus.

Z panelem poświęconym badaniom na Cyprze związany był też wykład inauguracyjny tegorocznej konferencji, wygłoszony przez prof. Johna Lunda: Cypriots and Cypriot connectivity in the Hellenistic and Roman Periods: A diachronic perspective. Wykład prof. Lunda również jest dostępny na naszym kanale.

Link do kanału YouTube CAŚ UW: PCMA UW

Przypominamy opis panelu, którego organizatorami byli prof. Ewdoksia Papuci-Władyka (CAŚ UW, IA UJ), dr Małgorzata Kajzer (CAŚ UW), dr Łukasz Miszk (IA UJ), mgr Michał Michalik (IA UJ):

Strukturalistyczna wizja historii wpłynęła na sposób konstruowania narracji o zmianach w kulturze materialnej. Oprócz zmian typologicznych zachodzących w różnych grupach artefaktów, zaczęto w szerszej skali badać zmiany zachodzące w dłuższych przedziałach czasu, które odzwierciedlają złożone procesy społeczne, ekonomiczne czy urbanistyczne. Procesy te można zaobserwować zarówno w powolnych przemianach kultury materialnej, tj. architekturze, ceramice, sztuce, przedmiotach użytkowych, diecie, ale także w wydarzeniach ekstremalnych, których ślady można obserwować i dokumentować w stratygrafii stanowisk, takich jak trzęsienia ziemi czy pożary.
Do udziału w naszej sesji zapraszamy badaczy, którzy chcieliby zaprezentować wyniki swoich badań związanych z szerokim zagadnieniem okresów przejściowych w historii i archeologii Cypru. Przez „okresy przejściowe” rozumiemy tu wszelkie zmiany procesów zauważalne przede wszystkim w dziedzinie kultury materialnej, dotyczące zmian w architekturze, sztuce, gospodarce, ale także np. religii. Szczególnie cenne będą te opracowania, które dotyczą czasów uznawanych za najbardziej „przełomowe” w dziejach Cypru hellenistycznego i rzymskiego – a więc okresu przejścia od okresu klasycznego i kształtowania się okresu hellenistycznego, procesu kształtowania się okresu środkowohellenistycznego, procesu schyłkowego okresu hellenistycznego i kształtowania się okresu rzymskiego, wreszcie problemu kryzysu III w. n.e. i kształtowania się okresu późnorzymskiego. Niewątpliwie interesujące będą również wystąpienia krytykujące dotychczasowy dyskurs na temat punktów przejściowych i procesów je warunkujących. Mile widziane są również inne referaty, np. prezentujące najnowsze badania nad różnymi innymi aspektami dotyczącymi Cypru hellenistycznego i rzymskiego.”