Seminarium „Archeoorientalistyki”: Badania nad wzrokowymi strategiami analizy danych archeologicznych

Zespół Archeoorientalistyki zaprasza na kolejne seminarium. Wystąpi na nim dr Tomasz Michalik z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW z  wykładem „Jak zobaczyć przeszłość? Badania nad wzrokowymi strategiami analizy danych archeologicznych”.

Badania prezentowane podczas seminarium są częścią projektu dr. Tomasza Michalika pt. „Psychologiczne aspekty tworzenia i nabywania wiedzy o przeszłości” realizowanego w ramach działania I.3.10 IDUB „Archeoorientalistyka”.

Abstrakt: „Wiedza i władza, jak zauważył Michel Foucault, to silnie splecione ze sobą rzeczywistości. Relacja między tymi sferami odgrywa dużą rolę m.in. podczas procesu badawczego. Choć nauka wydaje się aktywnością w wysokim stopniu kontrolowaną, w rzeczywistości wpływ (władzę) na(d) nią ma wiele nie zawsze uświadamianych czynników. Jedną z metod, która pozwala uzyskać wgląd w przebieg procesów analitycznych jest okulografia, na podstawie której można wnioskować o pracy uwagi wzrokowej. W ramach realizowanego projektu metoda ta wykorzystywana jest do zrozumienia sposobów analizowania różnego rodzaju danych archeologicznych. W czasie wystąpienia przedstawione zostaną wstępne wyniki badań okulograficznych nad analizowaniem danych magnetycznych ze stanowiska Soba w Sudanie przez ekspertów i laików oraz pilotażowego projektu wykorzystującego okulografię w dydaktyce i badaniu postrzegania przedstawień władców.”

Seminarium odbędzie się w poniedziałek, 6 czerwca o godzinie 11.30 na platformie Zoom: https://us02web.zoom.us/j/89742101894

Czytaj więcej na temat projektu „Archeorientalistyka”.