Konferencja „Polacy na Bliskim Wschodzie” 2022: nabór zgłoszeń

Organizatorzy szóstej edycji konferencji archeologicznej „Polacy na Bliskim Wschodzie” zapraszają do nadsyłania zgłoszeń. Konferencja odbędzie się w dniach od 8 do 10 czerwca w formie zdalnej.

Konferencję współorganizują Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Katedra Archeologii Orientu Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentowane są tam zagadnienia związane z badaniami archeologicznymi, pracami konserwatorskimi i ochroną oraz promocją dziedzictwa kulturowego na obszarze rozciągającym się od Cypru po Azję Środkową, Kaukaz i Zatokę Perską. Podczas tegorocznej konferencji planowany jest także specjalny panel poświęcony marmurom: “Marble use, trade and distribution in the Eastern Mediterranean during Late Antiquity”.

Konferencja w formie stacjonarnej miała charakter ogólnopolskiego przeglądu aktualnych badań terenowych i prac studyjnych. W formie zdalnej, zapoczątkowanej w 2021 r., nabrała bardziej międzynarodowego charakteru. Wśród prelegentów było wielu zagranicznych współpracowników polskich projektów, jak również badacze zajmujący się podobnymi zagadnieniami. W związku z tym, że większość referatów prezentowano w języku angielskim, trafiły one do szerokiego i międzynarodowego grona odbiorców. Organizatorzy mają nadzieję utrzymać ten trend podczas obecnej edycji.

Szczegółowe informacje na temat sposobu nadsyłania zgłoszeń znajdują się w pierwszym cyrkularzu (PDF)