Zapraszamy do zapoznania się z programem archeologicznej konferencji „Polacy na Bliskim Wschodzie” 2018. Z powodu dużej liczby zgłoszeń została ona przedłużona o kolejny dzień. Odbędzie się więc w dniach 7–9 czerwca 2018 r.
Podczas trzeciej edycji konferencji archeologicznej „Polacy na Bliskim Wschodzie” zaprezentowanych zostanie ponad 40 referatów, których większość dotyczyć będzie bieżących badań polskich ekspedycji archeologicznych pracujących w blisko 15 krajach na terenie szeroko pojętego Bliskiego Wschodu. Uczestnicy konferencji, współorganizowanej przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Zakład Archeologii Bliskiego Wschodu Instytutu Archeologii UW, będą reprezentować 15 ośrodków naukowych z całej Polski. Ich zainteresowania koncentrują się na epokach od neolitu po późny okres islamski.
Mowa będzie zarówno o projektach prowadzonych w ważnych i od dawna badanych ośrodkach, takich jak tureckie Çatalhöyük, czy Metsamor w Armenii, jak i na wcześniej nieprzebadanych stanowiskach, np. w Irackim Kurdystanie, Jordanii, czy na Półwyspie Arabskim, które zostały odkryte w trakcie nowych projektów badań powierzchniowych.
W sesji poświęconej konserwacji zabytków archeologicznych będzie mowa o niedawnej rekonstrukcji słynnej rzeźby lwa Allat z syryjskiej Palmyry, którego wizerunek został przyjęty jako logo CAŚ UW.
Wstęp na konferencję jest wolny.