Projekt: Paleośrodowiskowa ewolucja lewantyńskiego nadmorskiego miasta w epoce brązu

  • Kierownik projektu: Dr Francisco Jesús Núñez Calvo

    Dane kontaktowe: f.nunezcalvo@uw.edu.pl

    Współpracownicy:
    • General Directorate of Antiquities, Lebanon
    • Dr. Kosmas Pavlopoulos, Department of Geography and Planning, Sorbone University Abu Dhabi, UAE
    • Dr. Daniil Moraitis, College of Sciences, Applied Physics and Astronomy, University of Sharjah, UAE
    • Dr. Olga Koukousioura, Laboratory of Geology and Paleontology, School of Geology, Aristotle University of Thessaloniki, Greece
    Czas trwania:

    lipiec 2023–lipiec 2025

    Kwota:

    EUR 9 883

    Finansowanie:

    Honor Frost Foundation Small Grants Program

    Financing institution logo

  • Paleośrodowiskowa ewolucja lewantyńskiego nadmorskiego miasta w epoce brązu: Tyr (Liban)

    Słowa kluczowe: Tyr, epoka brązu, ewolucja paleośrodowiskowa

    W ramach multidyscyplinarnego libańsko-hiszpańsko-polskiego projektu od 2015 r. prowadzone są wykopaliska archeologiczne na „Akropolu” Tyru, położonym w południowej części starożytnej wyspy. Obszar ten był wcześniej badany przez Amira M. Chehaba i dr P. M. Bikai. Badania te odsłoniły przekrojową sekwencję stratygraficzną obejmującą całą historię miasta: od założenia Tyru w 3 tysiącleciu p.n.e. do dnia dzisiejszego. Niestety, ich prace zostały nagle przerwane z powodu wybuchu wojny domowej w 1975 roku.

    Początkowa faza nowego projektu archeologicznego koncentrowała się na identyfikacji i skorelowaniu znalezisk z wcześniejszych wykopalisk. Głównym celem tych działań było stworzenie podstawy, pozwalającej zaplanować systematyczne wykopaliska, dostarczając wglądu w ewolucję Tyru w różnych fazach jego zasiedlenia. Na szczególną uwagę zasługują pozostałości z okresu średniowiecza i okresu bizantyjskiego, a także miasto rzymskie z nowym układem i monumentalnymi budowlami. Działalność w okresie rzymskim mocno wpłynęła na hellenistyczne i przedklasyczne pozostałości z późnej epoki brązu i żelaza; zabudowa z tych starszych epok znajdowała się na sztucznych terasach, które funkcjonowały aż do przybycia Rzymu. Warstwy z tych starszych okresów zostały odkryte podczas badań M. Chehaba; ustalono wówczas, że poziomom pochodzącym z wczesnej epoki brązu położyło kres katastroficzne wydarzenie, po którym nastąpił hiatus obejmujący środkową epokę brązu. Po nich nastąpiło wiele faz pochodzących z późnej epoki brązu, których kulminacją była destrukcja podczas kolejnego wydarzenia, jakim było geologicznie rozpoznane tsunami.

    W świetle tego kontekstu historycznego, obecny projekt ma na celu analizę próbek gleby i szczątków organicznych systematycznie zebranych z wyżej wymienionego profilu stratygraficznego. Głównym celem jest zbadanie paleośrodowiska miasta w epoce brązu, zrozumienie jego ścieżki ewolucyjnej, ustalenie dokładnej chronologii i kontekstualizacja historii Tyru w starożytnym Lewancie.

    Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    Publikacje:

    Polecane linki