Projekt: Kontakty handlowe między środkowym Lewantem a Cyprem w epoce żelaza na przykładzie Tyru

• Kierownik projektu: Dr Francisco Jesús Núñez Calvo

Dane kontaktowe: f.nunezcalvo@uw.edu.pl

Współpracownicy:
    • dr Michał Krueger, Wydział Archeologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
    • dr Anna Georgiadou, Archaeological Research Unit, University of Cyprus
    • General Directorate of Antiquities, Lebanon
    Finansowanie:

Uniwersytet Warszawski, Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”; Mały Grant Centrum Badań nad Cywilizacjami Starożytnymi (8 edycja)

Czas trwania:
    Kwota:

USD 1 200

Financing institution logo

• Kontakty handlowe między środkowym Lewantem a Cyprem w epoce żelaza na przykładzie Tyru

Słowa kluczowe: Tyr, Cypr, epoka żelaza, kontakty handlowe, ceramika

Datowany na epokę żelaza cmentarz al-Bass jest jednym z najważniejszych miejsc dla archeologii fenickiej w basenie Morza Śródziemnego. Prawie pięćset lat użytkowania (od końca X do połowy VI wieku p.n.e.) daje wgląd w zagadnienia rytualne i społeczno-ekonomiczne w środkowym Lewancie. Szczególnie istotna jest obecność importów z Cypru. Kolekcja ceramiki znalezionej w grobach stanowi jeden z najliczniejszych i najbardziej reprezentatywnych w Lewancie zespołów importów cypryjskich z epoki żelaza. Obejmuje głównie duże naczynia używane jako urny, a także inne, rzadsze formy, takie jak miski i dzbany.

Wstępne badania wykazały, że naczynia pochodzą a więcej niż jednego ośrodka produkcyjnego, a znaczenie poszczególnych ośrodków zmieniało się w czasie. Konieczne staje się jednak głębsze scharakteryzowanie tych importów i ich społeczno-ekonomicznego tła. Projekt obejmuje konsultacje z dr Anną Giorgiadou, członkinią Archaeological Research Unit (ARU) University of Cyprus i czołowej specjalistki w badaniach nad produkcją ceramiki cypryjskiej epoki żelaza.

Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    Publikacje:

Polecane linki