Stanowisko CAŚ UW w sprawie konfliktu w Sudanie

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego z ogromnym niepokojem obserwuje sytuację związaną z kryzysem w Sudanie.

Podczas, gdy następuje eskalacja walk, CAŚ UW solidaryzuje się z ludnością Sudanu – kraju, z którym jest związane od lat 60-tych ubiegłego stulecia, kiedy to rozpoczęły się pierwsze polskie badania archeologiczne w tym kraju. Najważniejszym efektem wieloletnich kontaktów badawczych było zawiązanie serdecznej relacji między naukowcami z CAŚ UW, a sudańskimi kolegami. Z tym większą przykrością obserwujemy obecną sytuację w Sudanie, gdyż główne brzemię konfliktu spada na ludność cywilną.

W maju szczęśliwie udało się zorganizować wyjazd kierownika Stacji Badawczej CAŚ UW w Sudanie. Mahmoud El-Tayeb wraz z rodziną opuścili ogarnięty działaniami wojennymi Chartum i zostali przewiezieni bezpiecznie do Polski. Na ile było to możliwe Centrum wsparło współpracowników oraz ich rodziny, organizując potrzebującym zakwaterowanie zarówno w Dongoli, jak i w Stacji Badawczej w Kairze.

Mimo obecnego stanu rzeczy wielu archeologów i współpracowników polskich ekspedycji archeologicznych pozostało na miejscu, a ich sytuacja z dnia na dzień staje się co raz trudniejsza.

Aby ich wspomóc, za pośrednictwem Fundacji im. Kazimierza Michałowskiego została zorganizowana akcja charytatywna mająca na celu udzielenie wsparcia archeologom na obszarach objętych konfliktem. Środki te będą przekazane osobom z Narodowej Korporacji dla Zabytków i Muzeów (NCAM), które będą mogły najlepiej rozdysponować je wśród osób potrzebujących.

Dla zainteresowanych przekazaniem darowizny zamieszczamy dane do przelewu:

Fundacja im. Kazimierza Michałowskiego
ul. Prosta 69
00-838 Warszawa

Numery kont:
PLN: PL10160014620006491656451001
EUR: PL24160014620006491656451040
USD: PL94160014620006491656451041
Bank: BNP Paribas Bank Polska S.A., ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa

SWIFT/BIC: PPABPLPKXXX
W tytule przelewu należy wpisać: Wsparcie archeologów na obszarach zagrożonych konfliktem

Niniejszym Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) potępia obecny konflikt i dewastujący wpływ, jaki ma on na Sudańczyków i ich dziedzictwo kulturowe. Walki zbrojne zagrażają ludności cywilnej oraz niezastąpionemu dziedzictwu archeologicznemu tego kraju będącemu istotną częścią dziedzictwa całej ludzkości. Niszczenie życia i świadectw przeszłości przez walczące strony nie może być niczym usprawiedliwione i musi się skończyć. Wspieramy wszelkie wysiłki na rzecz ratowania życia i zachowania dziedzictwa Sudanu.