Projekt: Odkrywanie nubijskich praktyk funeralnych

• Kierownik projektu: Dr Elsa Yvanez

Dane kontaktowe: elsa.yvanez@gmail.com

Współpracownicy:

dr Magdalena M. Woźniak (CAŚ UW)

Finansowanie:

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, program Ulam, PPN/ULM/2020/1/00246

Czas trwania:

kwiecień 2021 to marzec 2022

Kwota:

PLN 127 000

• Odkrywanie nubijskich praktyk funeralnych. Tkaniny i całuny w starożytnym Sudanie

Ten projekt ma na celu wypełnienie luki między studiami tekstylnymi a archeologią grobową, wykorzystując interdyscyplinarne podejście do odnowienia naszego zrozumienia praktyk pogrzebowych w późno antycznym Sudanie (ok. 350 pne – 550 n.e.). Wykorzystując metody antropologii fizycznej, archeologii, konserwacji i badań tkanin, projekt doprowadzi do stworzenia zbioru najlepszych praktyk w wykopaliskach, konserwacji i analizie tekstyliów grobowych, od znalezisk in-situ, aż po zaawansowane badania w laboratoriach.

Projekt, prowadzony przez dr Elsę Yvanez w ścisłej współpracy z dr Magdaleną M. Woźniak i innymi współpracownikami z CAŚ UW, będzie obejmował interdyscyplinarne szkolenia, badania archiwalne i terenowe oraz upowszechnianie wyników badań (publikacje, seminaria itp.). Naszym wspólnym celem jest ponowne przemyślenie naszego podejścia do szczątków grobowych: nie jako chaotycznej grupy rozproszonych artefaktów, ale jako wynik wieloetapowej i kompletnej praktyki, w której tekstylia ukrywają, ozdabiają, kształtują i chronią ciało zmarłego, dając także jednostce wyraźną tożsamość zarówno w świecie żywych, jak i umarłych.

Wykłady i wystąpienia konferencyjne:

15-16 kwietnia, 2021: Organizacja warsztatów międzynarodowych „Funerary textiles. Towards a better method for in situ study, retrieval and conservation”. Warszawa/CAŚ i online, dzięki wsparciu EuroWeb (COST 19131).

15 kwietnia, 2021: wystąpienie „Rewinding the thread. Archaeology and textile archives from the Scandinavian Joint Expedition to Nubia”. Warsztaty ” Funerary textiles. Towards a better method for in situ study, retrieval and conservation”. Warszawa/CAŚ i online.

16 czerwca, 2021: wystąpienie ” ‚All tucked in’! Textile furnishings and funerary beds in ancient Sudan „. Konferencja międzynarodowa „Old Textiles – More possibilities”, Centre for Textile Research, University of Copenhagen i online.

26 czerwca, 2021: wystąpienie „The Nubian site of Karanog through the lens of textile research (100-300 CE)”. Konferencja międzynarodowa „Die textile Dimension / The textile dimension. Textile Finds in Archaeology”. University of Bönn i online

4 września, 2021: wystąpienie „Re-contextualizing textiles in the grave. The Unravelling Nubian funerary practices project”, z dr Magdaleną M. Wozniak. Konferencja międzynarodowa „Sudan Studies 5, Warsaw edition”, Uniwersytet Warszawski i online.

Publikacje:

Yvanez, E. (2023). Textiles in the Funerary chaîne opératoire. Perspectives from Meroitic and Postmeroitic Sudan and Nubia (c.350 BCE–550 CE). Journal of African Archaeology21(2), 154-179. https://doi.org/10.1163/21915784-bja10030