Stacja Badawcza na Cyprze CAŚ UW ma swoją siedzibę

W ostatnich dniach września br. został sfinalizowany zakup siedziby w Pafos dla Stacji Badawczej na Cyprze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Powołanie placówki usprawni działania polskich ekspedycji archeologicznych pracujących w tym mieście od ponad pół wieku.

W Urzędzie Ksiąg Wieczystych klucze odebrali dr hab. Artur Obłuski, dyrektor CAŚ UW oraz prof. Ewdoksia Papuci Władyka, kierowniczka Stacji. Stacja została powołana w październiku 2021 r., przy okazji wizyty Prezydenta RP na terenie polskich wykopalisk w Pafos.

Ekspedycja CAŚ UW pracuje w Nea Pafos, jednej ze starożytnych stolic wyspy od 1965 r. i ma na koncie wiele spektakularnych odkryć, m.in. wspaniałe mozaiki i rzeźby, które przyczyniły się do wpisania Nea Pafos na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez ponad dekadę badania na pafijskiej Agorze prowadziła ekspedycja Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie obie ekspedycje zostały połączone we wspólny projekt CAŚ UW, UJ i Politechniki Warszawskiej. W Nea Pafos trwają także indywidualne projekty grantowe (NCN) kilku polskich badaczek m.in prof. Moniki Rekowskiej i prof. Jolanty Młynarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zakup domu został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.