Pierwsza wizyta Prezydenta RP na terenie wykopalisk CAŚ UW

Podczas oficjalnej wizyty na Cyprze Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką odwiedził stanowisko archeologiczne w Nea Pafos, gdzie trwają właśnie prace archeologiczne CAŚ UW, UJ i PW. To antyczne miasto jest badane przez polskich archeologów od ponad pół wieku.

Parę Prezydencką wraz z delegacją po terenie wykopalisk oprowadziła prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierowniczka wspólnego projektu badawczego UJ, CAŚ UW i PW. To pierwsza tego typu wizyta w długiej historii badań Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Delegacji towarzyszy m.in. prof. Alojzy Nowak, Rektor UW i dr hab. Artur Obłuski, dyrektor CAŚ UW.

W swoim przemówieniu we czwartek, podczas spotkania głów państw obaj prezydenci nawiązali do prowadzonych przez polskich archeologów badań na Cyprze. Prezydent Andrzej Duda wspomniał przy tym o powołaniu w Pafos stałej placówki naukowej, Stacji Badawczej na Cyprze CAŚ UW.

W 2021 roku przypada 60 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Cyprem. Niedługo po nawiązaniu stosunków, na Cyprze pojawili się polscy archeolodzy pod wodzą prof. Kazimierza Michałowskiego, nestora polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Przez kolejne dekady ekspedycja CAŚ UW nieprzerwanie prowadziła badania. Polskie prace archeologiczne na Cyprze pozostały ważną częścią polsko-cypryjskiej współpracy naukowej i kulturalnej, a jej odkrycia, wśród których są wspaniałe mozaiki i rzeźby, przyczyniły się do wpisania Nea Pafos na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.