Artur Obłuski na czele Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego

Po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat polski uczony został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego. Pierwszym był profesor Kazimierz Michałowski, który założył Towarzystwo podczas pierwszego kongresu nubiologicznego w Warszawie w 1972 roku.

Dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego został wybrany na przewodniczącego Towarzystwa podczas Kongresu nubiologicznego w Paryżu jednogłośną decyzją międzynarodowego grona badaczy zajmujących się starożytną Nubią (dziś Egipt i Sudan).

– „Choć jest to sukces indywidualny, nie byłby on możliwy bez ogromnej pracy polskich badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu i Muzeów Archeologicznych w Poznaniu i w Gdańsku, Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, czy ostatnio Uniwersytetu Wrocławskiego.” – mówi dr Obłuski. Intensywność i rezultaty polskich prac widać było wyraźnie w programie paryskiego kongresu, w którym pojawiło się ponad 20 badaczy z Polski, w tym dwaj uczeni z Uniwersytetu Warszawskiego zaproszeni do wygłoszenia referatów plenarnych.

– „Badania nad Afryką północno-wschodnią, a Sudanem w szczególności, są jedną z tych dyscyplin w humanistyce, gdzie znajdujemy się bez przerwy w awangardzie. Uniwersytet Warszawski jest najsilniejszym centrum badań nad Nubią na świecie, zostawiając w tyle także uczelnie amerykańskie, czy czołowe uniwersytety europejskie.” – podkreśla dr Obłuski, który kieruje projektem „UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city” wyróżnionym prestiżowym grantem ERC (Europejskiej Rady ds. Badań).

Biogram dr Artura Obłuskiego