Uroczyste otwarcie Sanktuarium Amona-Re

Główne Sanktuarium Amona-Re w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari jest już dostępne dla zwiedzających. Ceremonia otwarcia miała miejsce 9 grudnia 2017 r. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie Minister Starożytności Egiptu, prof. Khaled el-Enani oraz Ambasador RP, JE pan Michał Murkociński, przy udziale Dyrekcji Centrum – dr. hab. prof. UW Tomasza Waliszewskiego i dr. Artura Obłuskiego, Radcy Ministra Ambasady RP – pani Justyny Porazińskiej, Gubernatora Luksoru – pana Mohameda Badra, a także przedstawicieli egipskiej Służby Starożytności, misji archeologicznych i wielu innych gości.

Ceremonię poprowadził dr Zbigniew E. Szafrański, kierownik Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Po otwarciu Sanktuarium i oprowadzeniu delegacji przez kierownika Misji, Minister Starożytności Egiptu, Ambasador RP oraz Dyrektor CAŚ UW podkreślili w swoich przemowach znaczenie prac Centrum na terenie Sanktuarium i w całej Świątyni Hatszepsut, a także wieloletnią współpracę polsko-egipską.Dr Zbigniew E. Szafrański przybliżył ponadto przebieg prac Misji na terenie Sanktuarium, a także omówił jego dekorację.
Główne Sanktuarium Amona-Re jest jednym z najlepiej zachowanych pomieszczeń Świątyni Hatszepsut. Położone jest pośrodku zachodniej ściany jej Górnego Dziedzińca. Składa się z Sali na Barkę oraz Sali Posągu z trzema kaplicami.

Wejście, ulokowane dokładnie na przedłużeniu linii wyznaczonej przez rampy dolnego i środkowego tarasu, dostępne jest przez Portyk Ptolemejski i granitowy portal. Pierwsze z pomieszczeń, miejsce gdzie podczas rytuału gościła święta barka Amona jest najbardziej okazałe z całego kompleksu. Ściany Sali na Barkę zdobią przedstawienia Hatszepsut, Tutmozisa (Totmesa) III i Neferure, córki Hatszepsut, składających ofiary przed barką Amona oraz wizerunki zmarłych członków rodziny królowej – Tutmozisa I, Ahmes (rodziców Hatszepsut), Tutmozisa II i Neferubiti (siostry Hatszepsut), witających świętą barkę. W Sali Posągu znajdował się posąg Amona-Re, oświetlany światłem słonecznym dzięki systemowi świetlików.

Polsko-Egipska Misja Konserwatorska działa na terenie Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari od 1961 roku. Została utworzona przez prof. Kazimierza Michałowskiego. Od tego czasu archeolodzy, konserwatorzy i architekci związani z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pracują nad dokumentacją i rekonstrukcją Świątyni. Na terenie Sanktuarium zabezpieczono oryginalny strop Sali na Barkę, ścianę fasady oraz wybudowano ochronną platformę nad Górnym Tarasem.Ściany kompleksu zostały ustabilizowane, a dekoracja została zrekonstruowana. Ponadto oryginalnie zachowane reliefy zostały odczyszczone i zabezpieczone przez konserwatorów, co uwypukliło pierwotne żywe kolory warstwy malarskiej.

Więcej informacji o Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari można znaleźć na stronie Misji.