Uroczyste otwarcie w Aleksandrii

Inauguracja nowej ścieżki dydaktycznej w Parku Archeologicznym na Kom el-Dikka w Aleksandrii zgromadziło około 100 osób. Wstęgę przecięli Minister Starożytności Egiptu Dr Khaled El-Anany, Muhammad Sultan, Gubernator Aleksandrii oraz Rektor UW Prof. Marcin Pałys.

Jak podkreślał w swoim przemówieniu dyrektor CAŚ UW, dr hab. Tomasz Waliszewski, Kom el-Dikka jest dla Aleksandrii tym, czym Forum Romanum dla Rzymu – oknem w przeszłość tego wspaniałego miasta. O tym, że Polacy od 80 lat biorą udział w badaniach tej przeszłości przypomniał Ambasador RP, Michał Murkociński, nawiązał także do przypadającej w tym roku rocznicy 90-lecia polsko-egipskich stosunków dyplomatycznych.

Przecięcie wstęgi; od lewej Rektor UW, M. Pałys, gubernator Aleksandrii, M. Sulatan, Minister Starożytności, Kh. el-Anany (Fot. J. Ciesielska/CAŚ UW)

Uroczystości towarzyszące otwarciu były organizowane przy wsparciu Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze, kierowanej przez dr. Artura Obłuskiego. Jednak w największym stopniu było to święto misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Aleksandrii. Jak powiedział jej kierownik, dr Grzegorz Majcherek – w takim dniu jak dziś, czuje się przede wszystkim olbrzymią satysfakcję że to co się robiło przez wiele lat, z niemałym trudem, w słońcu i w deszczu, wreszcie uzyskało taki finał.

W ciągu ponad 50 lat wykopalisk prowadzonych przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z egipskim Ministerstwem Starożytności, w pracach misji wzięło udział ponad 200 specjalistów i studentów z Polski – archeologów, architektów, konserwatorów, antropologów, numizmatyków, historyków sztuki i dokumentalistów. Na tych badaniach wychowało się kilka pokoleń polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej.

Ich praca pozwoliła lepiej poznać przeszłość Aleksandrii, poczynając od topografii i architektury, aż po codzienne życie jej mieszkańców. Liczne znaleziska archeologiczne ilustrują wielkość i upadek miasta na przestrzeni jego ponad tysiącletniej historii: od II wieku p.n.e. po XII–XIII wiek n.e.

Więcej o pracach CAŚ UW w Aleksandrii w najnowszym numerze Pisma Uczelni:
Renata Kucharczyk, W Parku Archeologicznym na Kom El-Dikka