Otwarcie w Parku Archeologicznym w Aleksandrii

Kolejne fragmenty Parku Archeologicznego na Kom el-Dikka w Aleksandrii zostają udostępnione zwiedzającym. Dzięki temu będzie można obejrzeć wszystkie najważniejsze budowle odkopane i zrekonstruowane przez misję Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej pracującą na stanowisku od ponad 50 lat.

Kom el-Dikka, położone w centrum współczesnej Aleksandrii, jest jednym z nielicznych miejsc w mieście, gdzie można ujrzeć dawną wielkość i chwałę grecko-rzymskiej metropolii, jednej z największych i najważniejszych w antycznym świecie. Polscy archeolodzy odsłonili tu dzielnicę miasta, wplecioną w sieć ulic i majestatycznych portyków.

Przez teren wykopalisk poprowadzono ok. 600 metrową ścieżkę edukacyjną, która na swojej trasie obejmuje wszystkie najważniejsze monumenty odsłonięte do tej pory na Kom el-Dikka: teatr, portyk, zespół sal wykładowych, czyli najstarszy znany „Uniwersytet”, termy, dzielnicę mieszkalną, pawilon z mozaikami (tzw. „Willa Ptaków”) i potężne cysterny. Na trasie rozmieszczono sześć paneli informacyjnych zaś dla zwiedzających przygotowano ulotkę o stanowisku.

Uroczyste otwarcie zaplanowano na 1 kwietnia 2017 roku. Ma go dokonać Minister Starożytności Egiptu, J.E. Prof. Dr Khaled El-Anany wraz z J.E. Ambasadorem RP, Michałem Murkocińskim oraz J.M. Prof. Marcinem Pałysem.
Czytaj więcej: Aleksandria_otwarcie Parku na Kom el-Dikka.pdf