Dr Francisco Núñez Calvo z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał grant od Fundacji Honor Frost (HFF) na badania paleośrodowiskowe. Będą one dotyczyły epoki brązu w jednej z największych metropolii starożytnego świata śródziemnomorskiego: w Tyrze na wybrzeżu dzisiejszego Libanu.
Projekt jest związany z badaniami libańsko-hiszpańsko-polskiej ekspedycji archeologicznej w Tyrze. Od 2015 roku ten multidyscyplinarny zespół prowadzi wykopaliska na „Akropolu” Tyru położonym w południowej części starożytnej wyspy. Wcześniej miejsce to badali Amir M. Chehab i dr P. M. Bikai w latach 70tych XX wieku. Ich prace pozwoliły ustalić sekwencję stratygraficzną obejmującą okres od założenia Tyru w III tysiącleciu p.n.e. do nowożytności.
W ramach projektu grantowego HFF dr Núñez Calvo i zespół specjalistów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Grecji wykorzysta profil z wykopu stratygraficznego ze starszych wykopalisk do pobrania próbek gleby, które dostarczą informacji o środowisku Tyru epoki brązu.
Ponadto badania wyjaśnią charakter dwóch katastrofalnych wydarzeń, na których ślady natrafiono w zapisie archeologicznym. Jedno z nich położyło kres osadnictwu z wczesnej epoki brązu. Po nim nastąpiła przerwa osadnicza, która trwała przez cały środkowy okres epoki brązu. Drugie miało miejsce pod koniec późnego okresu epoki brązu – pozostałości z tego okresu kończą się nawarstwieniem, które zostało geologicznie rozpoznane jako efekt przejścia tsunami.
Analizy próbek gleby mają przyczynić się nie tylko do ustalenia dokładnej chronologii tych wydarzeń, ale także do zarysowania historii Tyru na szerszym tle starożytnego Lewantu. Wyniki projektu, który rozpoczął się tego lata, mają być znane w 2025 roku.
Honor Frost Foundation została założona w 2011 roku dzięki spuściźnie po Honor Frost, pionierce archeologii podwodnej. Misją HFF jest promowanie rozwoju archeologii podwodnej, zwłaszcza we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.
Dowiedz się więcej o projekcie.