Zsolt Kiss (1942–2023)

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. hab. Zsolta Kissa. Jako absolwent archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim był uczniem prof. Kazimierza Michałowskiego.

Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się głównie na ikonografii okresu grecko-rzymskiego w Egipcie. Rozwijał je podczas wieloletniej pracy w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej (później Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych) Polskiej Akademii Nauk, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora, a potem kierownika Zakładu Klasycznych Kultur Śródziemnomorskich.

Od 1966/67 roku brał udział w wykopaliskach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Był uczestnikiem wykopalisk w Palmyrze, ale najbliżej związany był z Aleksandrią, gdzie w latach 70. i 80. XX wieku brał udział w wielu sezonach badawczych podczas wykopalisk na Kom el-Dikka, którymi kierował w sezonach 1986 i 1987.