Projekt: Życie i śmierć w czasach próby. Bioarcheologiczne studium efektów zmian społeczno-politycznych i klimatycznych na populację memficką z Sakkary, Egipt

• Kierownik projektu:
    dr Iwona Kozieradzka-Ogunmakin

Dane kontaktowe: i.kozieradzka-ogunmakin@uw.edu.pl

Współpracownicy:
    • dr Magdalena M. Woźniak, specjalistka od tkanin
    • dr Mennat-Allah El Dorry, specjalista w archeobotanice
    Finansowanie:

Narodowe Centrum Nauki, OPUS 21, UMO-2021/41/B/HS3/00471

Czas trwania:

lipiec 2022–czerwiec 2026

Kwota:

PLN 1 406 212

Financing institution logo

• Życie i śmierć w czasach próby: Bioarcheologiczne studium efektów zmian społeczno-politycznych i klimatycznych na populację memficką z Sakkary, Egipt

Słowa kluczowe: Starożytny Egipt, nekropolia w Sakkarze, zmiany klimatyczne, zróżnicowanie populacji, bioarcheologia, praktyki pogrzebowe, szczątki ludzkie, zdrowie fizyczne, tekstylia pogrzebowe, status społeczny

Ostatnie badania przeprowadzone w Egipcie powiązały epizody zmienności klimatu i zmian środowiskowych z poważnymi suszami, głodem i upadkiem państwa. Celem projektu jest zbadanie czasowych różnic w zdrowiu i zróżnicowaniu społecznym starożytnej populacji memfickiej w Sakkarze w dwóch odległych czasowo okresach (Stare Królestwo/Pierwszy Okres Przejściowy i późny okres grecko-rzymski), które były świadkami dynamicznych zmian społeczno-politycznych oraz klimatycznych. Konkretne cele projektu to zbadanie możliwego związku przyczynowego między zmianami środowiskowymi i klimatycznymi a biologiczną i społeczną różnorodnością populacji Sakkary i jej zdrowiem fizycznym.

W ramach projektu zastosowane zostaną badania bioarcheologiczne, w tym: (a) analiza bioarcheologiczna szczątków ludzkich w celu określenia stanu zdrowia i różnorodności populacji Sakkary w dwóch odległych czasowo okresach; b) izotopy pokarmowe i środowiskowe; (c) analiza praktyk pogrzebowych i szczątków roślin z kontekstów grobowych; (d) analiza tekstyliów, w tym identyfikacja włókien i mapowanie ich rozmieszczenia na ciele; oraz (e) rozpoznanie stratyfikacji społecznej populacji cmentarza w Sakkarze. Wyniki badań zostaną porównane z dostępnymi danymi z memfickich i innych starożytnych cmentarzy egipskich w celu określenia geograficznych i czasowych różnic w stanie zdrowia w interesujących nas okresach oraz w odniesieniu do głównych zmian społeczno-politycznych i klimatycznych.

Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:

6 grudnia, 2022: Seminarium “Expect the unexpected: Investigating life and death at the Saqqara cemetery, Egypt”. Warszawa/Wydział Archeologii i online.

29 maja, 2023: Seminarium archeoorientalistyczne „(In)Visible People: A bioarchaeological perspective on power, status, and children in the ancient Nile Valley”. online

6-11 sierpnia, 2023: Poster „Deadlier Seasons? Investigating the seasonality of death in the Graeco-Roman cemetery at Saqqara” (with Julia Chyla, Andreas Winkler, Kamil Omar Kuraszkiewicz), 13th International Congress of Egyptologists, 6-11 sierpnia 2023, Leiden

Publikacje:

Polecane linki