W Stacji Badawczej w Kairze CAŚ UW zorganizowane zostało kolejne „Seminarium Stypendystów CAŚ”. Tym razem zaprezentowane zostały dwa referaty.
Mgr Urszula Laska wygłosiła referat na temat swojego projektu pt. „Nekropole w grecko-rzymskim Egipcie. Pierwsze wyniki badań”
Abstrakt: „Podczas okresu grecko-rzymskiego nastąpiło przemieszanie się tradycji kulturowych egipskich, greckich i rzymskich. Widoczne jest to na przykładzie architektury funeralnej z tego okresu. Na cmentarzyskach powstałych w okresie grecko-rzymskim mamy często do czynienia interpretacją tradycji egipskich i przełożeniem ich na modłę grecko-rzymską. W tamtych czasach powszechna była również praktyka wykorzystywania grobów z okresu faraońskiego. Celem mojego projektu jest przedstawienie wybranych stanowisk i porównanie ich ze sobą ukazując podobieństwa i różnice.”
Mgr Anna Weźranowska zaprezentowała referat: „Ceramika z grobu MMA 28 w Deir el-Bahari”
Abstrakt: „Celem referatu jest przedstawienie materiału ceramicznego pochodzącego z czyszczenia grobowca MMA 28 w Deir el-Bahari. Grób został wykuty w Średnim Państwie, i wtedy miał w nim miejsce pochówek. W Nowym Państwie miejsce to było używane w kontekście kultu Hathor; za czasów 21 dynastii zostało ono ponownie użyte w celach funeralnych. Ceramika znaleziona w grobowcu jest datowana od Średniego Państwa po czasy nowożytne. Została ona przedstawiona w porządku chronologicznym, z próbą interpretacji funkcji najbardziej rozpoznawalnych naczyń. Do tego wstępnie zaprezentowano materiał ceramiczny pochodzący z tak zwanej Ścieżki Hathor, na której znajduje się grobowiec MMA 28.”
Seminarium odbyło się w poniedziałek 31 marca 2022 r. W dalszym ciągu, z powodu pandemii koronawirusa, wydarzenia w tym cyklu są dostępne jedynie dla gości Stacji.
Więcej o Stypendiach CAŚ można przeczytać tutaj.