Miesiąc Dziedzictwa w ramach Seminarium PCMA

W najbliższych tygodniach Seminaria PCMA będą poświęcone współpracy w archeologii i studiom nad dziedzictwem kulturowym. Pierwszym wykładem z cyklu „Miesiąc dziedzictwa” będzie Methodologies for Community Archaeology: Reflections from Egypt and Sudan, który wygłosi dr Gemma Tully.

Celem „Miesiąca Dziedzictwa” organizowanego przez dr Tomomi Fushiyę (CAŚ UW) jest zapoznanie archeologów i studentów z różnymi podejściami teoretycznymi do współpracy z lokalnymi społecznościami w archeologii i w studiach nad dziedzictwem, a także z praktykami w tym zakresie. Cykl wykładów, z udziałem czołowych badaczy i praktyków pracujących w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, podsunie pomysły na to, w jaki sposób można pracować nad zaangażowaniem społeczności lokalnej, jak współpraca z lokalnymi społecznościami usprawnia badania archeologiczne, dlaczego ważne jest myślenie o przeszłości z perspektywy lokalnej oraz dlaczego współpraca z lokalnymi społecznościami jest dziś dla archeologii tak istotna.

Wykład dr Gemmy Tully będzie dotyczył wyzwań związanych z opracowaniem takich standardów metodologicznych dla publicznego zaangażowania w archeologię, które będą w stanie odpowiedzieć na stale zmieniające się potrzeby wszystkich grup interesów oraz osób pośredniczących w tym procesie ze strony projektów archeologicznych. Te zagadnienia zostaną omówione najpierw z perspektywy teoretycznej, po czym rozważone zostanie kilka przykładów praktycznych z Egiptu i Sudanu.

Program (pobierz jako PDF):

• Czwartek, 7 kwietnia, godz. 11:30
    Dr Gemma Tully (niezależny konsultant ds. dziedzictwa kulturowego, afiliowana przy Cambridge University)
    Methodologies for Community Archaeology: Reflections from Egypt and Sudan
  • Czwartek, 14 kwietnia
    Nie ma wykładu – przerwa świąteczna!
  • Czwartek, 21 kwietnia, godz. 11:30
  • Dr Philippa Ryan (Kew Gardens)
    Nubian agricultural practices, crops, and heritage
  • Czwartek, 28 kwietnia, godz. 11:30