Seminarium PCMA: Środkowo- i późnorzymska ceramika kuchenna z Agory w Nea Pafos

W lutym wracamy do cyklu wystąpień w ramach Seminariów PCMA. Odbędą się one w formie zdalnej w trzy kolejne czwartki tego miesiąca. Na pierwszym z nich dr Kamila Nocoń zaprezentowała referat „Środkowo- i późnorzymska ceramika kuchenna z Agory w Nea Pafos. Wstępne ustalenia”

Abstrakt: Przedmiotem badań jest ceramika kuchenna datowaną na okres średnio- i późnorzymski (III–VII w. n.e.) pochodzą z wykopalisk Uniwersytetu Jagiellońskiego w Nea Paphos, prowadzonych w latach 2011–2019 na Agorze oraz wykopach sondażowych. Celem referatu jest zaprezentowanie wstępnych wyników pierwszego etapu projektu: analizy makroskopowej w celu ustalenia wstępnych grup makroskopowych, połączonej z analizą kształtów naczyń i chronologią ich występowania. Omawiany zespół charakteryzuje się zróżnicowaniem  pod względem proweniencji (zaobserwowano ceramikę o prawdopodobnej proweniencji lokalnej jak i pochodzącej z różnych ośrodków produkcyjnych, znajdujących się zarówno na Cyprze, jak i poza nim) oraz występujących form.

Ze względu na wstępny charakter tych ustaleń, które są związane z grantem realizowanym przy CAŚ UW, było to seminarium wewnętrzne dla pracowników CAŚ UW.