Ukazała się monografia na temat malowideł ściennych z późnoantycznego Porphyreon (dziś Jiyeh) w Libanie autorstwa Julii M. Burdajewicz. Książkę, wydaną przez Peeters Publishers w serii „Polish Publications in Mediterranean Archaeology”, można znaleźć online w wolnym dostępie.
W 1975 roku buldożer pracujący na plaży na południu Libanu przypadkowo natrafił na kamienie zdobione malowidłami; to odkrycie dało impuls do rozpoczęcia wykopalisk na terenie późnoantycznej osady, zidentyfikowanej jako starożytne Porphyreon. W dzielnicy mieszkalnej i w bazylice odnaleziono blisko 300 fragmentów malowideł przedstawiających zdobione krzyże, postacie ludzkie, zwierzęta i greckie inskrypcje. Niestety, ze względu na ich fragmentaryczny stan zachowania, znaczenie tych malowideł pozostało niedocenione przez dziesięciolecia.
Niniejsza monografia stanowi dogłębne studium malowideł ściennych z Porphyreonu, przeprowadzone w latach 2014–2019 w ramach ekspedycji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz libańskiej Generalnej Dyrekcji ds. Starożytności. Przeanalizowano w niej różnorodne aspekty malowideł, w tym ikonografię, konteksty architektoniczne, styl, datowanie, technikę wykonania i opisano prace konserwatorskie, którym poddano te zabytki. Wyniki tego studium stanowią istotny wkład w badania malowideł ściennych z okresu późnoantycznego we wschodnich rejonach basenu Morza Śródziemnego, rzucając światło na ich unikatową pozycję jako spadkobierców tradycji malarstwa rzymskiego i prekursorów sztuki bizantyjskiej.
Julia M. Burdajewicz posiada tytuł magistra konserwacji i restauracji dzieł sztuki oraz doktorat z archeologii. Jej badania skupiają się na malowidłach ściennych, mozaikach podłogowych i ściennych, w szczególności z okresu hellenistycznego do późnoantycznego. Jest adiunktem w Katedrze Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykłada też na wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Julia M. Burdajewicz, Late Antique Wall Paintings from Porphyreon in the Sidon Hinterland (=Polish Publications in Mediterranean Archaeology 7). Peeters Publishers
Monografia została opublikowana w otwartym dostępie (zobacz PDF)
Polish Publications in Mediterranean Archaeology to seria książek prowadzona przez CAŚ UW wydawanych przez Peeters Publishers.
Publikacja współfinansowana z programu Doskonała Nauka Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Zobacz inne publikacje CAŚ UW dostępne online
- Dowiedz się więcej o wykopaliskach CAŚ UW w Jiyeh/Porphyreon