Zespół grantu ERC „UMMA: Urban Metamorphosis of the Community of a Medieval African Capital City,” pod kierownictwem dr hab. prof. UW Artura Obłuskiego, organizuje warsztaty podsumowujące pięć lat badań na stanowisku archeologicznym w Starej Dongoli.
Stara Dongola to ważne stanowisko archeologiczne, badane przez zespół Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW od ponad pół wieku. Jako stolica Makurii kwitła między XI a XIII wiekiem. Po upadku Makurii wokół miasta powstało małe królestwo, utrzymujące intensywne kontakty handlowe zarówno z Dalekim Wschodem, jak i z Europą. Zespół projektu UMMA interesuje się nie tylko upadkiem jednego organizmu państwowego i powstaniem nowego, ale także okresem przejściowym obejmującym transformację Dongoli w miasto muzułmańskie i kształtowanie się nowego społeczeństwa.
Badania terenowe trwały przez pięć lat, od 2018 r. do 2023 r., i obejmowały kilka lokalizacji na obszarze tzw. cytadeli – ufortyfikowanej części miasta. Podczas badań przebadane zostały warstwy archeologiczne datowane na okres od XIII do XVIII wieku, czyli od czasów makuryckich po okres Fundż. Pozwoliło to na prześledzenie zmian zachodzących w społeczeństwie Starej Dongoli od czasu upadku królestwa Makurii, niemal do końca istnienia miasta.
Podczas warsztatów pt. „Transitions of the city of Tungul and its communities 14th–18th centuries CE” dyskutowane będą poszczególne zagadnienia związane z zachodzącymi zmianami, dotyczące organizacji miasta, funkcjonowania domostw, gospodarki, tradycji i wierzeń. W ten sposób podjęta zostanie próba scharakteryzowania zmian zachodzących w afrykańskim mieście po upadku państwa, którego było ono stolicą.
Warsztaty odbędą się w dniach 11 i 12 stycznia 2024 r.
Program PDF
Wystąpień można będzie wysłuchać online. Aby otrzymać link należy napisać mail na adres pcma@uw.edu.pl