Projekt: Obrządek pogrzebowy w starożytnym Egipcie pod koniec III tysiąclecia p.n.e.

  • Kierownik projektu: dr Patryk Chudzik

    Dane kontaktowe: pm.chudzik@uw.edu.pl

    Finansowanie:

    Narodowe Centrum Nauki, Miniatura 7

    Czas trwania:

    styczeń – grudzień 2024

    Kwota:

    36 268 PLN

    Financing institution logo

  • Obrządek pogrzebowy w starożytnym Egipcie pod koniec III tysiąclecia p.n.e. Studium przypadku nekropoli tebańskiej

    Słowa kluczowe: starożytny Egipt, Pierwszy Okres Przejściowy, Średnie Państwo, XI dynastia, nekropola tebańska, obrządek pogrzebowy

    Celem projektu jest analiza obrządku pogrzebowego pod koniec III tysiąclecia p.n.e. Był to okres burzliwy w historii Egiptu, kiedy po wielu latach wojny domowej, władcy Teb zaliczani do XI dynastii doprowadzili do ponownego zjednoczenia królestwa, przywracając dawne tradycje i tworząc nowe wzorce religijne, polityczne i kulturowe. W cieniu tych wydarzeń zmianom ulegały także zwyczaje pogrzebowe, które są obecnie najcenniejszym źródłem do poznania kultury egipskiej w tych czasach.
    Studia będą koncentrowały się na materiałach pochodzących z nekropoli tebańskiej, czyli rozległego obszaru na zachodnim brzegu Nilu, gdzie pochowani zostali prawdopodobnie wszyscy władcy XI dynastii, członkowie ich rodziny oraz dworzanie. To w ich grobowcach odkryto największą liczbę artefaktów odzwierciedlających ówczesne wierzenia. W ramach projektu planowane jest określenie repertuaru przedmiotów składanych w grobowcach nekropoli tebańskiej z wyodrębnieniem przedmiotów zdeponowanych w trakcie ceremonii pogrzebowej i tych związanych z kultem zmarłego. Następnym krokiem będzie analiza stylistyczna poszczególnych grup obiektów, której celem jest wskazanie horyzontów zmian chronologicznych oraz uściślenie datowania konkretnych zabytków, a wraz z nimi całych kontekstów archeologicznych.

    Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:
    Publikacje:

    Polecane linki